Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një për qind ndan forcat e para dhe të dyta politike

Foto: arkiv

Pesë apo gjashtë forca politike do të hyjnë në parlamentin e ardhshëm, parashikon Qendra për Analizë dhe Marketing. Sipas sondazhit, koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike" merr miratimin më të madh me 25.7%, i dyti është koalicioni GERB-SDS me 24.7%. Pasojnë katër formacione të tjera – Lëvizja për të drejtat dhe Liritë /DPS/ me 13.8%, "Vëzrazhdane" me 12.5%, Partia Socialiste Bullgare /BSP/ me 8.1% dhe "E Majta" /Levica/ me 4% - sa është barriera parlamentare. “Ka një popull të tillë” (ITN) me 2,9% dhe “Ngritja bullgare” me 2,8% mbeten jashtë Kuvendit Popullor. Pjesëmarrja në votime pritet të jetë e ngjashme me atë të votimeve të mëparshme, pra më 2 prill do të votojnë rreth 2.7 milionë njerëz. 42.1% e të pyeturve nëse do ta ushtrojnë të drejtën e votës kanë vendosur tashmë se për kë do të votojnë dhe 16% ende hezitojnë. Sondazhi është kryer me porosi të vet në periudhën 16-19 mars 2023 në mesin e 1021 shtetasve të rritur përmes një interviste ballë për ballë.

Më shumë nga rubrika

ГIvan Geshev

Kryeprokurori kërkoi të fliste në parlament për korrupsionin

Prokurori i përgjithshëm i Bullgarisë, Ivan Geshev, i dërgoi një letër kryetarit të Legjislaturës së 49-të të Kuvendit Popullor, Rosen Zhelyazkov, me kërkesën që të dëgjohet nga përfaqësuesit e popullit në lidhje me procedurat specifike paraprake..

botuar më 23-06-09 5.10.MD

Ukrainasit do të protestojnë para Ambasadës ruse në Sofje

Shoqata e Organizatave Ukrainase në Bullgari “Mati Ukraina” organizon sot në mbrëmje një protestë para Ambasadës së Federatës Ruse në Sofje me titull “Bullgarët kundër gjenocidit rus - Kahovka - ky jemi ne!” “Hedhja në erë e Hidrocentralit..

botuar më 23-06-09 4.11.MD

Parashikimi i motit për 10 qershorin

Gjatë natës do të jetë kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe vende-vende reshjet e shiut do të vazhdojnë. Të shtunën, më 10 qershor do të zhvillohen..

botuar më 23-06-09 4.05.MD