Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Në një makinë doganierët gjetën një milion e gjysmë euro

Foto: customs.bg

Në vendkalimin kufitar “Kapitan Andreevo”, doganierët kanë gjetur dje të padeklaruar mbi një milion e gjysmë euro në një veturë, ku ka pasur dhe një foshnjë 18 muajshe, raporton BGNES. Që nga fillimi i vitit në “Kapitan Andreevo” i janë sekuestruar që nga fillimi i vitit mbi 10 milionë leva valutë dhe ky nuk është rasti i parë që trafikantët përdorin si mbulesë një fëmijë. Vetë shoferi ka deklaruar se paratë janë marrë nga shitja e autobusëve të babait të tij dhe se paratë i ka çuar në Turqi për të blerë një shtëpi, theksoi Maria Kirillova, zëvendësprokurore e Qarkut në Haskovos. Sipas kreut të PKK"Kapitan Andreevo", Georgi Gospodinov, rruga kryesore e valutës është nga drejtimi i Evropës Perëndimore drejt Turqisë dhe paratë janë kryesisht në dollarë, paund britanik dhe euro.

Më shumë nga rubrika

Parlamenti nuk pranoi të anulojë marrëveshjen e mbrojtjes me SHBA

Pas një debati të gjatë, deputetët hodhën poshtë projektvendimin për ndërprerjen e Marrëveshjes midis Bullgarisë dhe SHBA-së për bashkëpunimin në mbrojtje, të paraqitur nga “Vëzrazhdane”. Grupet e tjera parlamentare votuan “kundër” ose u abstenuan...

botuar më 23-06-07 12.12.MD
Maria Gabriel dhe Ivan Kondov

Zëvendëskryeministrja Gabriel mori zyrtarisht menaxhimin e politikës së jashtme

Ministri në detyrë i punëve të jashtme Ivan Kondov ia dorëzoi postin zëvendëskryeministres së re dhe ministre të punëve të jashtme Maria Gabriel. Në një ceremoni zyrtare në ministri, Kondov tha: “Jam jashtëzakonisht i lumtur që kam nderin të mirëpres..

botuar më 23-06-07 11.47.PD

Ka të ngjarë që do të ketë një vonesë të re në urgjencën mjekësore nga ajri

Ndihma mjekësore emergjente nga ajri me helikopterë ka të ngjarë të shtyhet sërish. Ministri i transportit në detyrë Hristo Aleksiev më 1 qershor miratoi kompaninë italiane ALIDAUNIA S.R.L si kontraktor dhe helikopterët e marrë me qira priteshin nga..

botuar më 23-06-07 11.23.PD