Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tre të katërtat e bullgarëve janë të prekur nga stresi në vendin e punës

Foto: Freepik.com

Një ekip bullgar mjekësh zbuloi se 75% e bullgarëve që punojnë përjetojnë stres në vendin e punës, transmetoi BNT. Studimi zbulon se puna e tepërt është një varësi adrenaline dhe kryesisht njerëzit e arsimuar vuajnë nga stresi.

Sipas mjekëve, stresi, lodhja dhe depresioni shkojnë dorë për dore dhe njerëzit e prekur ndonjëherë ndjejnë një shqetësim të brendshëm të pashpjegueshëm dhe nuk kanë forcë për asgjë. Ndaj, projekti i tyre u është drejtuar këtyre personave, për t'u dhënë atyre mundësinë të kuptojnë arsyet e gjendjes së tyre dhe të marrin masat e nevojshme në kohë.

Më shumë nga rubrika

Gjysma e bullgarëve duan rifillimin e bashkëpunimit me Rusinë pas luftës

Në Bullgari, 51 për qind e qytetarëve janë për rivendosjen e marrëdhënieve të bashkëpunimit të plotë me Rusinë pas luftës , bën të ditur agjencia Focus, duke iu referuar një studimi të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. Sipas të dhënave,..

botuar më 23-06-09 11.29.PD
Teodor Ushev në Annecy

Teodor Ushev anuloi vernissage-n e tij në Annecy të Francës për shkak të tragjedisë së përgjakshme

“Të gjitha mendimet tona tani janë me viktimat dhe familjet e tyre”, ka shkruar artisti bullgar me famë botërore Teodor Ushev në profilin e tij në Facebook, duke njoftuar se hapja e ekspozitës “Çështja e kujtesës” në Pallatin Annecy në Francë, e..

botuar më 23-06-09 8.53.PD

BE pret një rritje të sulmeve hibride dhe përpjekjeve për ndërhyrje të huaja përpara zgjedhjeve evropiane

Bashkimi Evropian pret të intensifikohen përpjekjet për ndërhyrje të huaja dhe manipulimin e informacionit përpara zgjedhjeve evropiane në qershor të vitit të ardhshëm. Parlamenti Evropian miratoi një raport që kërkon masa urgjente mbrojtëse kundër..

botuar më 23-06-07 1.09.MD