Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një bullgare kompozoi një këngë për djalin e saj autist, e cila luhet në shkollat në Spanjë

Foto: Facebook / Daniela Marinova

Daniella Marinova - një bullgare që jeton në Spanjë, kompozoi një këngë për djalin e saj Ian, i cili është autist, me rastin e Ditës Botërore të Informimit për Autizmin - 2 prill dhe e shpërndau atë në një video në YouTube. Kënga, e cila quhet "Ky është unë" /Así soy yo/, tregon për jetën e djalit të saj dhe i kushtohet gjithashtu binjakes së tij Mikaela. Daniella Marinova i tha BNR se ajo e ka kompozuar këngën për shokët e klasës së djalit të saj "sepse fëmijët e informuar i normalizojnë dallimet". Shumë mësues të tjerë e pëlqyen këngën dhe ua luajnë nxënësve të tyre.

Nëna po lufton me perceptimin masiv të autizmit si një sëmundje. Si të gjithë fëmijët, edhe Ian i pëlqen të qeshë, të luajë, të gatuajë, të këndojë, të studiojë botën deri në detajet më të vogla. Ai ka një kujtesë të mahnitshme. I pëlqejnë numrat, shkronjat, librat, enigmat, muzikën dhe kafshët. Ai është i mirë në mësimin e gjuhëve të huaja dhe është shumë dashamirës”, thotë nëna, duke u kërkuar njerëzve që t'i pranojnë njerëzit autistë ashtu siç janë dhe të mos përpiqen t'i ndryshojnë sipas kuptimit të tyre për normalitetin.

Përmes opsioneve të Youtube, teksti i këngës del në gjuhë të ndryshme.

Më shumë nga rubrika

"Buzëqeshu" – gjithmonë ka përse!

Akoma me paraqitjen e saj në reality show-n e parë muzikore në Bullgari "Star Academy" në vitin 2005, Vjara Pantaleeva tërhoqi vëmendjen tonë jo vetëm me zërin e saj të fuqishëm, por edhe me emocionin e thellë në çdo shfaqje të saj. Deri më tani..

botuar më 23-06-06 10.55.PD

Diço përcjell një mesazh të fortë me këngën “Dhe pas ëndrrës”

“Dhe pas ëndrrës” është kënga e parë e Diços për vitin 2023. Është gjithçka që presim nga këngëtari me një zë prej kadifeje: një melodi magjepsëse, tekst i fortë, një video me ndikim dhe një interpretim mjeshtëror. “Mesnata” – kënga e re e..

botuar më 23-06-05 1.23.MD

Me këngën Redwall, grupi Flying Nomads përqafon kauzën e mbrojtjes së mjedisit

Dyshja bullgare e neofolkut botëror Flying Nomads është rikthyer me këngën Redwall. Në projektin e tyre të fundit, Kristina Angellova (dafne, perkusion) dhe Daniel Angelov (dajre, vokal) shprehin shqetësimin e tyre për kërcënimin e drejtpërdrejtë që..

botuar më 23-06-04 10.05.PD