Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sllovakia dhe Hungaria asgjësuan grurin ukrainas për shkak të OMGJ-ve dhe pesticideve

Javor Geçev
Foto: BGNES

Nevojiten masa specifike nga KE. Vetëm financimi nuk zgjidh problemet e fermerëve të lindura nga lufta në Ukrainë dhe importi pa taksa të produkteve bujqësore nga Ukraina. Ministrat e bujqësisë të Bullgarisë, Polonisë, Rumanisë, Hungarisë, Republikës Çeke dhe Sllovakisë arritën në këtë përfundim në një takim të sotëm online. Disbalanca në gjashtë vendet ndihet edhe më shumë për faktin se në vendet e reja anëtare të BE-së subvencionet janë më të vogla, tha ministri i bujqësisë Javor Geçev, i cili përfaqësoi Bullgarinë në takim.

Në prag të korrjes së re, magazinat e fermerëve janë mbushur plot me prodhimet e vitit të kaluar. Në takim u tha gjithashtu se 1500 ton grurë me përmbajtje të dëshmuar të pesticideve të ndaluara nga BE-ja u sekuestruan në Sllovaki. Në fillim të këtij muaji, Hungaria zbuloi dhe asgjësoi më shumë se 29 tonë misër me toksina dhe OMGJ, njoftojnë nga ministria.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Ditën e shtunë do të mbajë mot i vranët. Në shumë vende në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, më të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe në malin Rodope. Vranësirat do të fillojnë të shpërndahen në mbrëmje nga..

botuar më 24-03-01 7.25.MD
Rumen Radev

Presidenti: Nuk mund të marrim vendime që përshkallëzojnë konfliktin në Ukrainë

Kreu i shtetit bullgar Rumen Radev mori pjesë në edicionin e tretë të forumit diplomatik në Antalia me ftesë të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Tema e ngjarjes ndërkombëtare është promovimi i diplomacisë si mjet për tejkalimin e..

botuar më 24-03-01 5.28.MD
Kornelija Ninova

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj,..

botuar më 24-03-01 3.37.MD