Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

22 flamuj blu për bregun bullgar të Detit të Zi këtë verë

Foto: BGNES

Gjatë muajve të ngrohtë, një "Flamur Blu" do të fluturojë mbi një numër rekord plazhesh në bregun bullgar të Detit të Zi - gjithsej 22, tha për BTA Stanimir Georgiev, kryetari i lëvizjes "Flamuri Blu" bullgar. Çmimi "Flamuri Blu" është eko-etiketa dhe standardi më i renomuar në rafshin ndërkombëtar. Ai u jepet plazheve që plotësojnë një sërë kriteresh cilësore, duke përfshirë pastërtinë e ujit të detit, si dhe sigurinë, shërbimet dhe komoditetet për turistët, etj.

Këtë vit, përveç plazheve bullgare, çmimi prestigjioz iu dha edhe një prej marinave tona private. Fituesit tashmë janë konfirmuar nga juria ndërkombëtare me seli në Kopenhagë të Danimarkës.

Në rajonin e kryeqytetit tonë detar Varna, mbajtësit e "Flamurit Blu" janë shtuar me dy plazhe, ndërsa këtë vit mirënjohja iu dha edhe "Bjalla-jug" dhe "Baza Çernomorec-jug". “Sllënçev Brjag” është fituesi më i vjetër i “Flamurit Blu” në vendin tonë, shtoi Georgiev. Sipas tij, ky plazh ka aplikuar për certifikatë në vitin 1995.

Për më shumë:

Pergatiti në shqip: Kostandina Bello


Më shumë nga rubrika

Ishulli Shën Anastasia tashmë pret turistët në një kishëz nënujore

Atraksioni më i ri në rajonin e qytetit tonë të Detit të Zi Burgas është një kishëz nënujore pranë ishullit Shën Anastasia. Kishëza u zhyt në janar dhe ndodhet në një thellësi prej rreth 15 metrash, raportoi euronewsbulgaria. Ajo është rreth 3..

botuar më 24-02-28 6.25.PD

Bullgaria pret turistë të rinj nga Hungaria

Bullgaria është ftuar si mysafir ekskluziv në ekspozitën ndërkombëtare të udhëtimit TRAVEL+ në Budapest. Kjo është ngjarja më e rëndësishme në Hungari me një fokus të drejtpërdrejtë turistik, duke paraqitur ofertat më të fundit dhe më interesante..

botuar më 24-02-22 1.25.MD
Bazilika Episkopale e Filipopolit

Shtuan 7 destinacione të reja mes 100 Objekteve Turistike Kombëtare

Bazilika Episkopale e Filipopolit dhe ndërtesa antike e vonë "Ejrene" në Plovdiv janë tani pjesë e 100 Objekteve Turistike Kombëtare në Bullgari. Kështu vendosi Këshilli Koordinues i Lëvizjes Kombëtare "Njih Bullgarinë - 100 Objekte Turistike..

botuar më 24-02-22 10.49.PD