Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

PP-DB dhe GERB-SDS rifillojnë negociatat për qeveri

Nikollaj Denkov
Foto: BGNES

PP-DB rinovoi negociatat për formimin e një kabineti me mandatin e dytë me GERB-SDS në Kuvendin Popullor, të udhëhequr nga të nominuarit për kryeministra nga të dy koalicionet, Nikollaj Denkov dhe Maria Gabriel, dhe në prani të liderëve të formacioneve politike. Për momentin, nuk është e qartë se çfarë kushtesh specifike janë vendosur nga GERB dhe çfarë lëshimesh janë gati të bëjnë “Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike” (PP-DB). Nikollaj Denkov, i propozuar nga PP-DB për kryeministër, konfirmoi edhe një herë formulën për një kabinet ekspertësh. Sipas tij, në kabinet nuk do të ketë ministra nga GERB.

“Vëzrazhdane” bëri thirrje për kthimin e mandatit dhe zgjedhje të parakohshme. Kreu i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë (DPS) Mustafa Karadajë u shpreh kategorikisht kundër një qeverie me pjesëmarrjen e “Po e vazhdojmë ndryshimin”, pavarësisht qëndrimit të DPS-së për nevojën e një kabineti të rregullt.


Më shumë nga rubrika

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave anuloi sekuestrimin për afro 50 milionë leva (25.5 milionë euro) të kompanive të Vasill Bozhkovit

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave anuloi sekuestrime të saj me vlerë 49.6 milionë leva (25.3 milionë euro), të vendosura ndaj kompanive të bosit të lojërave të fatit, Vasill Bozhkov , i cili u vendos në arrest shtëpiak, kundrejt një garancie prej..

botuar më 23-09-25 4.08.MD

Problemi i mungesës së farmacistëve dhe ilaçeve në Bullgari po bëhet gjithnjë e më i madh

Numri i farmacive në Bullgari është pothuajse dy herë më i madh në krahasim me mesataren e treguesve evropianë, njoftoi Unioni Farmaceutik Bullgar me rastin e Ditës Botërore të Farmacistit. Numri i madh i barnatoreve çon në mungesë të stafit, tha..

botuar më 23-09-25 3.53.MD

DPS nuk do të ketë kandidat të vet për kryeqytetin në zgjedhjet vendore

Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) nuk do të propozojë kandidatë për kryetar të kryeqytetit, dhe nuk do të mbështesë kandidat të forcës tjetër - edhe në balotazh, njoftoi deputeti i DPS-së, Deljan Peevski. Në lidhje me kandidaturën e..

botuar më 23-09-25 2.43.MD