Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria do të marrë pjesë në një projekt për një kabllo nënujore të Detit të Zi për energjinë e gjelbër

Rosen Hristov
Foto: Ministria e Energjetikës, arkiv

Bullgaria po i bashkohet projektit për ndërtimin e një linje energjie përgjatë fundit të Detit të Zi, njoftoi ministri i energjisë Rosen Hristov pas një takimi të komitetit të menaxhimit për ndërtimin e korridorit të gjelbër nga Azerbajxhani deri në Hungari. Projekti parashikon një kabllo nënujore për të transportuar energji elektrike të gjelbër nga Azerbajxhani përmes Gjeorgjisë dhe më pas përgjatë fundit të Detit të Zi në Rumani dhe prej andej në Hungari. Bullgaria kërkoi të bashkohej dhe mori pëlqimin e pjesëmarrësve aktualë. Procedurat administrative mbeten, tha Hristov. Ai gjithashtu theksoi se rreziku që “Gazprom Eksport” të ngrejë padi kundër Bullgarisë në bazë të kontratës së furnizimit me gaz natyror, e cila skadon në vitin 2022, është minimizuar, po ashtu pritet raporti i avokatëve për të vlerësuar nëse kompania bullgare mund të ngrejë padi kundër “Gazprom. Eksport”.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Bizneset vuajnë për shkak të shtyrjes së euros dhe Shengenit

Humbjet nga shtyrja e anëtarësimit të Bullgarisë në Eurozonë dhe Shengen janë ndërmjet 4-5% të PBB-së së vendit, tha për Nova TV Ministri i Financave dhe bashkëkryetari i partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin”, Asen Vasilev. Humbjet për bizneset janë..

botuar më 23-09-25 11.11.PD

Bullgaria ra me 20 vende në renditjen e lirisë ekonomike

Liria ekonomike në Bullgari vazhdon të ulet sipas analizës së fundit të Institutit për Ekonominë e Tregut (IPI) të kryer së bashku me Institutin Kanadez “Frejzër”. Në studimin “Liria ekonomike në mbarë botën 2023”, Bullgaria është në vendin e..

botuar më 23-09-20 12.13.MD

Një forum në Sofje mbledh fermerët e shpendëve nga vende të ndryshme, përfshirë Shqipërinë dhe Kosovën

Mbarështuesit e shpendëve nga Bullgaria, Greqia, Rumania, Kroacia, Serbia, Bosnja dhe Hercegovina, Moldavia, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Turqia dhe vende të tjera takohen më 19 dhe 20 shtator në Inter Expo Center, Sofje, për..

botuar më 23-09-19 9.16.PD