Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Teodor Ushev anuloi vernissage-n e tij në Annecy të Francës për shkak të tragjedisë së përgjakshme

Teodor Ushev në Annecy
Foto: Teodor Ushev/Facebook

“Të gjitha mendimet tona tani janë me viktimat dhe familjet e tyre”, ka shkruar artisti bullgar me famë botërore Teodor Ushev në profilin e tij në Facebook, duke njoftuar se hapja e ekspozitës “Çështja e kujtesës” në Pallatin Annecy në Francë, e cila ishte planifikuar për 8 qershorin, u anulua për shkak të tragjedisë së përgjakshme në qytetin francez, pasi një burrë i armatosur me thikë plagosi rëndë disa veta, ndër të cilat disa fëmijë.

“Në momente si kjo, në ditë si kjo, mendoj se jeta nuk ka kuptim... Natyra njerëzore, njerëzimi më neverit. Çfarë përbindëshi duhet të jesh për të sulmuar fëmijët e vegjël?” pyet Ushev retorikisht.

Për 7 ditë publiku pati mundësinë të vëzhgonte procesin krijues të krijimit të një afresku “in-situ”, të cilën Teodor Ushev e krijoi mbi një temë aktuale duke përdorur inteligjencën artificiale. Ekspozita e tij mbresëlënëse, e prezantuar nga Les Musées d'Annecy, do të zgjasë deri më 2 tetor 2023.


Më shumë nga rubrika

Shtetësia bullgare do të jepet me një ceremoni të veçantë

Ata që vullnetarisht heqin dorë nga shtetësia bullgare nuk do të kenë të drejtën për rikthim, vendosën deputetët në shqyrtimin e parë të ndryshimeve në Ligjin për Shtetësinë Bullgare. Natyralizimin do ta marrin vetëm ata që nuk janë të dënuar për një..

botuar më 23-09-21 1.12.MD

Një mesazh për paqe në bregun bullgar të Detit të Zi bën thirrje për reflektim

Një pëllumb në rërë me krahë të shtrirë – ky është vizatimi më i madh i rërës në botë dhe ai mund të shihet nga një pamje e shpendëve në plazhin e bregut bullgar të Detit të Zi , midis Kamçia dhe fshatit Shkorpillovci (rreth 50 km në jug të Varnës)...

botuar më 23-09-21 7.10.PD
Bogomill Nikollov

Bogomill Nikollov: Huamarrja është një marrëveshje nga e cila pala tjetër dëshiron gjithmonë të fitojë

Me qëllim të mbrojtjes më të madhe në rastet e marrjes së kredive, eurodeputetët votuan për shtesat në Direktivën për kontratat e kredive konsumatore, të cilat vendet e BE-së do të duhet të zbatojnë brenda 3 viteve...

botuar më 23-09-20 7.53.MD