Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 10 qershorin

Reshje të shkurtra dhe diell gjatë fundjavës

Foto: BGNES

Gjatë natës do të jetë kryesisht e kthjellët në pjesën më të madhe të vendit. Vranësirat do të jenë të konsiderueshme në rajonet jugperëndimore dhe vende-vende reshjet e shiut do të vazhdojnë.

Të shtunën, më 10 qershor do të zhvillohen vranësira në gjysmën perëndimore të vendit dhe do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima, vende-vende do të jenë të konsiderueshme në sasi. Në pjesën tjetër të vendit do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga verilindja. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 26° dhe 31°, në Sofje rreth 26°

Në Detin e Zi do të mbajë mot kryesisht me diell. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi veriperëndimor. Temperaturat maksimale do të jenë ndërmjet 25° dhe 27°. Temperatura e ujit të detit është 21°-22°. Eksitimi i detit do të jetë rreth 2 ballë.

Mbi masivët në gjysmën perëndimore të vendit do të zhvillohen vranësira dhe në shumë vende do të ketë reshje afatshkurtra me bubullima. Në zonat e tjera do të mbajë mot kryesisht me diell me rritje të përkohshme të vranësirave. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi lindor-verilindor para mesditës përgjatë kreshtës nga veriperëndimi. Temperatura maksimale në një lartësi prej 1200 metrashdo të jenë rreth 18°, në 2000 metra - rreth 11°.

Në Gadishullin Ballkanik pas mesditës, kryesisht në gjysmën perëndimore do të zhvillohen vranësira dhe do të ketë reshje të shkurtra shiu me bubullima. Temperaturat pritet të arrijnë 31° në Bukuresht, 24° në Beograd dhe 30° në Athinë.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 27 shtatorin 2023

Të mërkurën temperaturat minimale do të jenë nga 11 deri në 16°, në Sofje – 11°. Në lindje do të ketë mjegull. Gjatë ditës do të ketë vranësira të shpërndara, më të theksuara në male, por edhe aty pothuajse nuk do të ketë reshje. Vlerat maksimale..

botuar më 23-09-26 6.41.MD

Komisioni parlamentar i mbrojtjes propozon dërgimin e raketave me defekt në Ukrainë

Bullgaria do t’i dhurojë Ukrainës raketa kundërajrore të dëmtuara dhe municione për armë të vogla automatike që nuk janë më të nevojshme. Kjo u votua nga deputetët e komisionit parlamentar të mbrojtjes në një projektvendim për ofrimin e ndihmës..

botuar më 23-09-26 6.32.MD

Një gjykatë në Londër akuzoi pesë bullgarë për spiunazh për Rusinë

Pesë bullgarët e dënuar në Britaninë e Madhe për spiunazh në dobi të Rusisë mbeten në burg. Orlin Rusev, Biser Xhambazov, Katrin Ivanova, Ivan Stojanov dhe Vanja Gaberova u akuzuan sot për konspiracion për të kryer spiunazh, vëzhgim të personave..

botuar më 23-09-26 5.31.MD