Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sportistët bullgarë me 19 medalje në Olimpiadën Speciale në Berlin-2023

Foto: Ministria e Rinisë dhe Sportit

Sportistët bullgarë, pjesëmarrës në Lojërat Verore Botërore Speciale Olimpike në Berlin (17-25 qershor), fituan 19 medalje, nga të cilat 5 të arta dhe 5 të argjendta. Në ngjarjen sportive në shkallë të gjerë për personat me aftësi të kufizuara intelektuale, Bullgaria u përfaqësua nga 39 atletë dhe partnerët e tyre në 9 sporte, ndër të cilat atletika e lehtë, badmintoni, kalërimi, noti, tenisi etj., dhe gjithashtu për herë të parë mori pjesë në një ekip të bashkuar në basketboll 5x5 (6 atletë me aftësi të kufizuara intelektuale dhe 4 partnerë pa aftësi të kufizuara intelektuale) dhe në hokej në fushë (6 burra dhe 4 gra). 

Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi do të luajnë në çerekfinalet në Mülheim

Stefani Stoeva dhe Gabriella Stoeva u kualifikuan në çerekfinalet e turneut të fortë të badmintonit të serisë "World Tour Super 300" në Mülheim (Gjermani). Gara, me një fond çmimesh prej 210 000 dollarësh, është gjithashtu një kualifikim për Lojërat..

botuar më 24-03-01 12.24.MD
Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD