Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Prioritetet tona të mbrojtjes janë një ushtri e mirë, riarmatim dhe ndihma për Ukrainën

Todor Tagarev
Foto: BTA

Ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev prezantoi në një konferencë ekipin e tij dhe prioritetet e departamentit të udhëhequr nga ai. Prioriteti i parë është ndërtimi i një ushtrie të mirë. Ndër pikat e tjera kryesore të punës së departamentit janë plotësimi i ushtrisë me njerëz cilësorë, riarmatimi dhe pajisja e rezervës.

“Ky nivel i plotësimit të rezervës prej 15% tregoi se ajo nuk po funksionon”, theksoi ministri. Një tjetër prioritet është ndihma për Ukrainën, "sepse kjo është mënyra se si ne mund të garantojmë përgjithmonë stabilitetin në rajon". I pyetur se çfarë ndihme do t'i ofrojmë Ukrainës, Tagarev u përgjigj se tashmë ka një vendim për këtë nga Këshilli i Ministrave, por lista është konfidenciale. Megjithatë, ai theksoi se vendi ynë nuk do të sigurojë aviacion dhe mjete të blinduara të rënda.

2% e PBB-së duhet të jetë minimumi për financimin e ushtrisë në mënyrë që të ndërtohen aftësi moderne mbrojtëse, tha gjithashtu Tagarev.

Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD