Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kirill Petkov kërkon që në shërbime të bëhen teste të ndershmërisë dhe etikës

Kirill Petkov
Foto: BGNES

Bullgaria duhet të ketë prioritet reformimin e shërbimeve të saj të sigurisë dhe largimin e agjentëve të mbështetur nga Moska nëse shpreson të ketë sukses në planet e saj ambicioze për të çrrënjosur krimin e organizuar dhe korrupsionin. Kështu ka thënë në një intervistë për “Politico” Kirill Petkov, bashkëkryetar i partisë në pushtet “Po e vazhdojmë ndryshimin”. Hapi i parë është ndryshimi i ligjit dhe emërimi i drejtuesve të shërbimeve individuale nga parlamenti dhe jo nga presidenti. Si një hap i dytë, Petkov dëshiron të kontrollohen të gjithë punonjësit në aparatin e sigurisë përmes "testeve të ndjeshmërisë dhe etikës". Kur hymë në luftën kundër korrupsionit, nuk e dinim se do të luftonim drejtpërdrejt me Moskën, por doli të ishte e njëjta luftë”, tha politikani.

Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të dijë për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD