Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rumania dhe Bullgaria krijojnë një komandë të përbashkët për operacione speciale

Foto: gov.bg

“Vendimi më i rëndësishëm në lidhje me Ukrainën ishte se u krijua i ashtuquajturi Këshilli Ukrainë-NATO, i cili e vendos presidentin e Ukrainës në tryezë së bashku me të gjitha vendet dhe liderët e tjerë. Që tani e tutje, kur diskutohen çështjet politike, çështjet që lidhen me Ukrainën, kreu i shtetit është në pozitë të barabartë me të tjerët, duke përfshirë se ai mund të thërrasë Këshillin e NATO-së, nëse është e nevojshme.” Kështu në një konferencë shtypi kryeministri Nikollaj Denkov përgjithësoi se çfarë u arrit në Samitin e NATO-së në Vilnius.

Në diskutimin e tij në Samit, ministri i mbrojtjes Todor Tagarev theksoi rëndësinë e planeve të reja rajonale të Aleancës si forca kryesore lëvizëse për përmirësimin e mëtejshëm të gatishmërisë parandaluese dhe mbrojtëse të aleatëve dhe konfirmoi përkushtimin e Bullgarisë në këtë proces.

Duke pasur parasysh ndryshimin e mjedisit të sigurisë në rajonin e Detit të Zi dhe me qëllim të rritjes së potencialit mbrojtës dhe parandalues ​​të Aleancës, ministrat e mbrojtjes të Bullgarisë dhe Rumanisë nënshkruan një Letër Synimi për krijimin e Komandës së Komponentit Rajonal të Forcave Speciale.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Diplomacia bullgare shënon 145 vjetorin e themelimit të saj

Në rezidencën "Bojana", ushtruesi i detyrës së kryeministrit dhe të ministrit të jashtëm, Dimitër Gllavçev i mirëpriti stafit diplomatik në pritje për Ditën e Dikaterit Diplomatik Bullgar - 19 korrik dhe 145 vjetorin e themelimit të shërbimit...

botuar më 24-07-23 10.19.PD
Олаф Шолц, Марош Шевчович

Ngjarjet me adresë ballkanike

Importet e litiumit nga Serbia do të ndihmojnë BE-në të zvogëlojë varësinë e saj nga Kina Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe nënkryetari i Komisionit Evropian i ngarkuar për energjinë Maros Ševçović do të vizitojnë..

botuar më 24-07-19 1.46.MD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova shprehu shpresën për të pasur një qeveri me mandatin e tretë

Në Sozopoll, ku sot mori pjesë në ceremoninë solemne para Monumentit të Apostullit të Lirisë Vasill Levski, me rastin e 187-vjetorit të lindjes së tij ,  nënpresidentja Ilijana Jotova shprehu shpresën për formimin e një qeverie me të tretin..

botuar më 24-07-18 5.02.MD