Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali "Culturama 2023" mbyllet me fotografi të zogjve të egër të Sofjes

4
Foto: Culturama 2023

Në skenën verore të kinemasë “Cabana”, në hapësirën e parkut të Pallatit Kombëtar të Kulturës, ekspozita “Sofja e egër – zogj” drejton vështrimin drejt botës së shpendëve. Zogjtë dhe diversiteti i tyre janë treguesit më të rëndësishëm dhe elokuent të cilësisë së jetës në një qytet të caktuar, theksojnë organizatorët nga “Perspektiva kulturore”. Ekspozita është eventi i fundit në programin e festivalit veror “Culturama 2023” dhe mund të shikohet nga data 18 korrik deri më 15 gusht. Është një vazhdim i një teme të paraqitur për herë të parë nga Muzeu Historik Rajonal në Sofje në vitin 2020, kur një ekip fotografësh dhe artistësh prezantojnë kafshë të njohura dhe që shihem shumë rrallë. Mesazhi i "Sofia e egër - zogj" u drejtohet banorëve të qytetit të madh, të cilët në përpjekjet e tyre për të fisnikëruar hapësirat e gjelbra shkatërrojnë habitatet e specieve të egra. “Shtysa që na nxiti të shfaqim këtë ekspozitë, në të cilën të vendosim tema të rëndësishme shoqërore dhe ide të hapave të vegjël drejt ndryshimit në ballafaqim me imazhet e këtyre krijesave të jashtëzakonshme, është tema e ngrohjes globale të shkaktuar nga emetimet e dëmshme, që kërcënojnë të ardhmen e të gjitha qenieve të gjalla në planetin tonë”, theksojnë organizatorët.

Kjo është ekspozita e tretë nga edicioni i sivjetshëm i festivalit, pas asaj të titulluar "Zogjtë - Parajsë në tokë" dhe "Nostalgji për Parajsën".

Përpilues: Darina Grigorova

Përgatiti në shqip: Kostandina Bello

Foto: Culturama 2023


Galeria

Më shumë nga rubrika

Fillon Panairi Jubilar Ndërkombëtar i Librit në Sofje

“Ne krijojmë histori. Ne po krijojmë një histori”, është motoja e Panairit të 50-të Ndërkombëtar të Librit në Sofje, i cili do të mbahet nga data 5 deri më 10 dhjetor në Pallatin Kombëtar të Kulturës. Në forumin e organizuar nga Shoqata “Libri..

botuar më 23-12-05 6.05.PD
Foto: predizvikatelstva.com

Rikthehet në kryeqytet festivali “Ditët e Sfidave”

Banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të mund të shikojnë një sërë filmash emocionues kushtuar aventurës, sporteve në natyrë, artit dhe muzikës. Në periudhën 5-7 dhjetor, kinemaja Lumiere pret edicionin e 18-të të festivalit të kryeqytetit për kinemanë..

botuar më 23-12-03 9.30.PD
Foto: Bashkia Kjustendill - arkiva

Qyteti Kjustendill ringjall një traditë vendase të Krishtlindjes

Krishtlindja përrallore e Kjustendillit nis më 2 dhjetor me ndezjen e dritave të pemës së Krishtlindjes në sheshin e qytetit “Vellbëzhd”. Zbukurimet festive do të ndriçojnë edhe në disa vende të tjera më të gjallëruara në pjesën qendrore të qytetit.  Një..

botuar më 23-12-02 8.05.PD