Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BBR dhe EIB nënshkruan një marrëveshje për të mbështetur kompanitë e vogla

Foto: BGNES

Banka Bullgare për Zhvillim (BBR) nënshkroi një marrëveshje për 175 milionë euro me Bankën Evropiane të Investimeve (EIB). Në kuadër të programit InvestEU u lidh gjithashtu një kontratë garancie midis Bankës së Zhvillimit dhe Fondit Evropian të Investimeve. Qëllimi i marrëveshjeve është të mbështesë ndërmarrjet e vogla dhe të mesme bullgare, veçanërisht ato me një profil më të rrezikshëm dhe pamundësi për të siguruar kolateral, njoftoi reporterja e BNR, Marta Mlladenova. Ministri i Financave Asen Vasilev deklaroi se me këtë “në kohën e rritjes së normave të interesit, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme bullgare do të kenë qasje në kredi me norma më të ulëta interesi, në mënyrë që të mos dëmtohen programet e tyre investuese”.Më shumë nga rubrika

Tesla shënon një rritje prej 335 për qind të shitjeve në vendin tonë.

Cilat janë makinat e reja të preferuara në Bullgari?

Rolls-Royce, Tesla dhe marka kineze DFSK janë ndër makinat e reja më të kërkuara në tregun bullgar për vitin 2023, raporton Automedia.bg , duke iu referuar një raporti për regjistrimet e reja në Ministrinë e Punëve të Brendshme. Bie në sy një rritje..

botuar më 23-12-09 9.30.PD
Foto:BTA

Çfarë mendojnë bizneset bullgare dhe rumune për marrëdhëniet dypalëshe?

Projektet e infrastrukturës midis Bullgarisë dhe Rumanisë nuk po ecin me shpejtësi për shkak të kuadrit rregullator kompleks, por ende po vazhdojnë të ecin përpara. Kështu deklaroi për Radio Bullgarinë Doru Dragomir, kryetar i Dhomës Dypalëshe të Tregtisë..

botuar më 23-12-07 7.05.PD
Dimitër Radev

Banka Kombëtare Bullgare dhe bankat po punojnë për ta bërë Bullgarinë gati për euron

Në ditën e bankierit, 6 dhjetor , guvernatori i Bankës Kombëtare Bullgare (BNB), Dimitër Radev, uroi të gjithë punonjësit në banka. “Sektori bankar vazhdon të jetë në një gjendje shumë të fortë dhe është një faktor kryesor në zbatimin e prioriteteve më..

botuar më 23-12-06 10.02.PD