Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Eva Velikova është gruaja e parë bullgare që ka zbritur në ujëvarën më të lartë në botë

Eva Velikova
Foto: arkivi personal

Eva Velikova është gruaja e parë bullgare që zbriti në ujëvarën më të lartë në botë – Salto Ángel. E gjithë aventura zgjati rreth 2 javë në nëntor të një viti më parë, por mediat raportojnë për bullgaren që tani. Ujëvara ka një lartësi totale prej 1054 m, por duke qenë se ka dy ulje, rënia maksimale e vazhdueshme e ujit është 807 m. Ndodhet në lumin Kerep, në territorin e Venezuelës. Deri në ujëvarën mund të arrihet përgjatë lumit brenda 24 orësh. Megjithatë, shumë shpesh, entuziazmi i turistëve shuhet pasi e shohin Salto Ángel-in madhështor të mbuluar me re të dendura dhe tymra. 


Mirëpo, Eva Velikova, e lindur në qytetin detar Burgas, nuk ka frikë nga sfidat e natyrës, pasi është mësuar të udhëtojë në vende të ndryshme të botës që në moshë të vogël. Pas Salto Ángel, aventura tjetër emocionuese për gruan bullgare ishte një udhëtim me një kemper dhe një grup miqsh në Svalbard në Islandë – vendi më verior i banuar në botë.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Foto: arkivi personal

Më shumë nga rubrika

Foto: faqja në Facebook e M. Selimit

Milena Selimi e do Bullgarinë dhe përkthen shkrimtarin Georgi Gospodinov

Shkrimtarja, përkthyesja dhe figura publike shqiptare Milena Selimi, e cila nga qershori i vitit 2023 është përfaqësuese e bullgarëve në Komitetin për Pakicat Kombëtare në Republikën e Shqipërisë, rrjedh nga familja e një bullgareje dhe një shqiptari. Që..

botuar më 23-11-28 2.05.MD
Prof. Budin Mihov

Prof. Budin Mihov dhe librat e tij me famë botërore për biokiminë dhe mjekësinë

Mjekësia molekulare, kimia medicinale, biokimia, patologjia molekulare, farmakologjia molekulare - këto janë disa nga temat mbi të cilat Prof. Budin Mihov punon për 30 vjet. Vetë ai thotë se është një shkencëtar i nivelit botëror dhe vëllimi i veprave..

botuar më 23-11-27 5.25.MD
Shoqata Bullgare e Picajolëve

Mjeshtri më i mirë i picës klasike në botë është një bullgar 23-vjeçar nga qyteti Shumen

Kampioni botëror i picës ende nuk mund ta perceptojë atë që i ka ndodhur. Svetosllav Mitev është vetëm 23 vjeç, jeton në Shumen dhe deri pak kohësh punonte si shpërndarës i thjeshtë picash në një restorant vendas. Por jeta është plot të papritura,..

botuar më 23-11-22 7.30.PD