Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë mend më sepse u shkatërrua nga një zjarr saktësisht 40 vjet më parë. 

Kjo është edhe arsyeja e ekspozitës aktuale, e cila do të qëndrojë deri në fund të shtatorit në ndërtesën e Muzeut Historik Rajonal në Sofje. Qëllimi i saj është të kujtojë emrat dhe veprën e autorëve që krijuan këtë ndërtesë emblematike për Sofjen në vitet 1950, pasi vepra e tyre është harruar në mënyrë të pamerituar.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Dekoruan një film bullgar që tregon luftën në Ukrainë përmes syve të Rusisë

Dokumentari bullgar "Në anën tjetër" mori çmime në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit për Çmimet e Filmit më të Mirë në SHBA. Filmi fitoi çmimin "Dokumentari më i mirë artistik". Dallimi i dytë është në kategorinë e Arit Absolut, ku filmi mori një..

botuar më 24-01-12 10.33.PD
Një kuadër nga filmi

Komedia nga Kazakistani "Qepë e egër" hap Sofia MENAR

Edicioni i gjashtëmbëdhjetë i festivalit të filmit MENAR në Sofje do të hapet sonte në Shtëpinë e Kinemasë në kryeqytet. Ai do të shfaqë mbi 40 filma artistikë, dokumentarë dhe të shkurtër nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika e Veriut...

botuar më 24-01-12 8.25.PD
Zhana Jakovleva

Arti bullgar është gjithnjë e më i pranishëm në skenën romake

Në një rrugë të qetë, pak larg qendrës së gjallë historike të Romës, ndodhet Instituti Bullgar i Kulturës . Ndërtesa i është dhuruar shtetit bullgar nga këngëtari i operës me famë botërore Boris Hristov , i cili dikur ka jetuar..

botuar më 24-01-08 7.15.PD