Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

"Ah, ky cirk!" – një ekspozitë kujton kohët e arta të cirkut bullgar

Foto: Muzeu Historik Rajonal në Sofje

Ekspozita paraqet foto arkivore, skulptura, figura të vogla, skica dhe fotografi nga epoka e artë e artit bullgar të cirkut. Në qendër është një model i ndërtesës emblematike të Cirkut Shtetëror të Sofjes, të cilën brezat e bullgarëve nuk e mbajnë mend më sepse u shkatërrua nga një zjarr saktësisht 40 vjet më parë. 

Kjo është edhe arsyeja e ekspozitës aktuale, e cila do të qëndrojë deri në fund të shtatorit në ndërtesën e Muzeut Historik Rajonal në Sofje. Qëllimi i saj është të kujtojë emrat dhe veprën e autorëve që krijuan këtë ndërtesë emblematike për Sofjen në vitet 1950, pasi vepra e tyre është harruar në mënyrë të pamerituar.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva


Më shumë nga rubrika

Margarita Stojkova

Tre tituj prezantojnë Bullgarinë në programet e "Berlinale"

Këtë vit Bullgaria do të marrë pjesë edhe në festivalin prestigjioz të filmit "Berlinale" në Berlin, njoftoi Qendra Kombëtare e Filmit. Aktorja e re Margarita Stojkova do të prezantohet në Shooting Star, për rolin e saj në filmin "Diada". Sevda..

botuar më 24-02-15 9.30.PD

Në Uashington prezantuan librin "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva botuar në gjuhën angleze

Ambasada bullgare në Uashington prezantoi botimin në anglisht të librit "Rasti Xhem" nga Vera Mutafçieva. Romani u prezantua nga Angela Rodel, "përkthimi i së cilës në anglisht i dha jetë të re klasikes historike dhe e solli letërsinë bullgare në skenën..

botuar më 24-02-13 10.39.PD

Ka filluar të punojë mekanizmi i orës së një kulle të shekullit të 18-të në Peshtera

Prej më shumë se 300 vitesh, ora e kullës së vjetër në Peshtera po zgjon banorët e këtij qyteti të maleve Rodope. Kjo është kulla e dytë më e vjetër me orë në Bullgari dhe tashmë është bërë një nga simbolet e qytetit. Vitin e kaluar, "Sahata", siç e..

botuar më 24-02-11 9.20.PD