Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” kërkuan dorëheqjen e qeverisë

Foto: BGNES

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” protestuan përpara ndërtesës së Kuvendit dhe të Këshillit të Ministrave për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë. Protesta u shpall kombëtare dhe njerëzit filluan të mblidhen pak para orës 12 të mesditës. Ata këmbëngulin për një referendum për ruajtjen e levës bullgare dhe deklarohen kundër ndryshimeve në Kushtetutë që synojnë "shpërbërjen e Bullgarisë". "Çfarë po ndodh? E shihni - Ukraina është në vend të parë, ne do ta mbrojmë Ukrainën deri në fund... Më falni, por ku është Bullgaria?", komentoi para gazetares së BNR Svetosllava Kuzmanova një pjesëmarrëse në protestë.

Foto: BTA

Prej aty, protestuesit u drejtuan për në Monumentin e rrethuar të Ushtrisë Sovjetike dhe u përpoqën të sulmonin gardhet nën shoqërimin e këngëve bullgare nga koha e Rilindjes, duke valëvitur flamuj bullgarë. Në vendngjarje kishte prezencë të shtuar të policisë. Pas kësaj, mbështetësit e “Vëzrazhdane” iu drejtuan Urës së Shqiponjave (Orllov Most) në kryeqytet dhe e bllokuan atë.

“Ne, bullgarët, duhet të vendosim se çfarë duhet të ndodhë në vendin tonë, jo disa ambasadorë”, deklaroi kreu i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov. Turma filloi të thërriste "Dorëheqje! Gjyq! Burg!". Prej andej, protestuesit marshuan nëpër rrugët qendrore të Sofjes, duke ndaluar trafikun dhe u mblodhën përpara tempullit “Shën Aleksandër Nevskit”, ku protestuesit filluan të shpërndaheshin.

Më shumë nga rubrika

Ministria e Mbrojtjes do të monitorojë dezinformatat në internet

Ministria e Mbrojtjes ka krijuar një organ që do të monitorojë dezinformatat në internet dhe media. Sipas rregullores së re për veprimtarinë e Qendrës së Informacionit pranë departamentit, shpallur në Fletoren Zyrtare, struktura do të monitorojë..

botuar më 24-03-01 11.41.PD
Bojko Borisov

Marrëveshja e koalicionit e GERB do të përmbajë një pjesë të madhe të kushteve të PP-DB

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, tha se marrëveshja e koalicionit, të cilën partia po e përgatit, tashmë është hartuar. Sipas Borisov, një pjesë thelbësore e memorandumit të propozuar nga "Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike" (PP-DB)..

botuar më 24-03-01 11.02.PD

Parashikimi i motit për 1 marsin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 5 dhe 10°. në Sofje 6°. Në shumë rajone të Bullgarisë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, në malet mbi 1800 metra borë. Në shumicën e zonave reshjet do të jenë të..

botuar më 24-02-29 7.30.MD