Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” kërkuan dorëheqjen e qeverisë

Foto: BGNES

Mbështetësit e partisë “Vëzrazhdane” protestuan përpara ndërtesës së Kuvendit dhe të Këshillit të Ministrave për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë. Protesta u shpall kombëtare dhe njerëzit filluan të mblidhen pak para orës 12 të mesditës. Ata këmbëngulin për një referendum për ruajtjen e levës bullgare dhe deklarohen kundër ndryshimeve në Kushtetutë që synojnë "shpërbërjen e Bullgarisë". "Çfarë po ndodh? E shihni - Ukraina është në vend të parë, ne do ta mbrojmë Ukrainën deri në fund... Më falni, por ku është Bullgaria?", komentoi para gazetares së BNR Svetosllava Kuzmanova një pjesëmarrëse në protestë.

Foto: BTA

Prej aty, protestuesit u drejtuan për në Monumentin e rrethuar të Ushtrisë Sovjetike dhe u përpoqën të sulmonin gardhet nën shoqërimin e këngëve bullgare nga koha e Rilindjes, duke valëvitur flamuj bullgarë. Në vendngjarje kishte prezencë të shtuar të policisë. Pas kësaj, mbështetësit e “Vëzrazhdane” iu drejtuan Urës së Shqiponjave (Orllov Most) në kryeqytet dhe e bllokuan atë.

“Ne, bullgarët, duhet të vendosim se çfarë duhet të ndodhë në vendin tonë, jo disa ambasadorë”, deklaroi kreu i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov. Turma filloi të thërriste "Dorëheqje! Gjyq! Burg!". Prej andej, protestuesit marshuan nëpër rrugët qendrore të Sofjes, duke ndaluar trafikun dhe u mblodhën përpara tempullit “Shën Aleksandër Nevskit”, ku protestuesit filluan të shpërndaheshin.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të..

botuar më 24-02-28 7.25.MD
Todor Tagarev

Është prestigjioze t’i jepet ndihma Ukrainës, sipas ministrit të mbrojtjes

Ministri i mbrojtjes Todor Tagarev u dëgjua në parlament nga komisioni i mbrojtjes në lidhje me ndihmën ushtarake për Ukrainën. Në sfondin e kërkesave për dorëheqjen e tij nga GERB dhe DPS, ministri u tha gazetarëve se nuk ka ndërmend të japë..

botuar më 24-02-28 5.12.MD
Godina e Ministrisë së Mbrojtjes

Ministri i Mbrojtjes tha se Bullgaria do të rrisë ndihmën për Ukrainën

Ne kategorikisht nuk do të dërgojmë trupa në Ukrainë dhe kjo çështje nuk është në diskutim. Kabineti ynë ka ofruar ndihmë për Ukrainën për 47 milionë euro, tha për bTV ministri i mbrojtjes Todor Tagarev. Do të ketë ndihmë të re dhe ajo do të jetë..

botuar më 24-02-28 9.42.PD