Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një komision për sigurinë e votës me makina i bashkoi deputetët

Foto: BTA

Deputetët krijuan një komision të përkohshëm për të hetuar të gjitha faktet dhe rrethanat në lidhje me sigurinë e votimit me makina në zgjedhjet e ardhshme vendore të 29 tetorit. Propozimi për krijimin e komisionit është bërë nga BSP-ja dhe ka pasur mbështetjen e të gjitha partive politike, përveç dy deputetëve të PP-DB-së, të cilët votuan “kundër”. Në komision do të ketë 12 deputetë - dy nga secili grup parlamentar. Komisioni është krijuar për një periudhë 3 mujore. 

Më shumë nga rubrika

Maria Gabriel dhe Stefan Sezhurne

Kryeministri dhe ministri i jashtëm i Bullgarisë marrin pjesë në Konferencën e Sigurisë të Mënikut

Franca është një partner dhe aleat strategjik i Bullgarisë, me të cilin ndajmë prioritete të përbashkëta në axhendën ndërkombëtare. Këtë vit do të shënojmë 145 vjet nga vendosja e marrëdhënieve tona diplomatike, shkroi ministrja e jashtme Maria..

botuar më 24-02-16 10.17.PD

Muzeu i Historisë Natyrore në Plovdiv hap një ekspozitë për Antarktidën dhe fton fëmijët në një Festival të Akullit

Muzeu Rajonal i Historisë Natyrore - Plovdiv hap zyrtarisht ekspozitën e re "Pole" të premten, më 16 shkurt, njoftoi BTA. Ajo u krijua në kuadër të projektit "Krijimi i një ekspozite të gjallë të Antarktidës", financuar nga Fondi Kombëtar "Kultura"...

botuar më 24-02-16 6.35.PD

Parashikimi i motit për 16 shkurtin 2024

Të premten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga minus 3 deri në 2°, në Sofje deri në minus 3°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell në Bullgarinë Perëndimore. Në pjesën lindore do të mbajë vranësira, vende-vende do të ketë reshje..

botuar më 24-02-15 7.15.MD