Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rikrijim historik i Ditës së Pavarësisë dhe pamje të bukura përgjatë rrugës së një treni të vjetër

Foto: BTA

Një tren i vjetër me lokomotivë me avull së bashku me katër vagonë pasagjerësh dhe një tjetër nga treni i qeverisë “Vitosha Express” u nisën për në qytetin Mezdra nga Stacioni Qendror i kryeqytetit. Udhëtimi u organizua nga Hekurudhat Shtetërore Bullgare dhe Shoqata “Ballkani i Bashkuar” me rastin e Ditës së Pavarësisë dhe 135 vjetorit të themelimit të Hekurudhave Shtetërore Bullgare.


Në stacionin Kurillo u rikrijua një skenë historike - Princi Ferdinand I zbriti nga treni dhe lexoi manifestin që shpallte Pavarësinë e Bullgarisë. Rruga e trenit retro përfshin edhe qëndrimin në Rebrovo dhe Svoge, ku organizatorët kanë përgatitur edhe një program për pritjen e kompozimit.

Nëse udhëtarët zgjedhin të zbresin në stacionin Lakatnik ose në stacionin Çerepish, ata do të jenë në gjendje të shijojnë një shëtitje malore ose të vizitojnë Manastirin e Çerepishit.


Më shumë nga rubrika

Hapet forumi i karrierës “Bulgaria Wants You”

Forumi më i madh i karrierës për bullgarët brenda dhe jashtë vendit - "Karriera dhe jeta - pse në Bullgari?" do të hapet sot, 2 dhjetor, në Varna nga kryetari i bashkisë së qytetit, Bllagomir Kocev. Veprimtaria, e cila është pjesë e platformës për..

botuar më 23-12-02 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull në pjesën perëndimore të vendit. Era mesatare jugperëndimore do të vijojë të sjellë ajër të ngrohtë. Në Bullgarinë Lindore dhe në malet do të fryjë erë e furishme dhe e fortë. Temperaturat minimale..

botuar më 23-12-01 7.15.MD

Presidenti Rumen Radev hapi pavijonin bullgar në COP28

Sot Presidenti Rumen Radev hapi solemnisht pavijonin bullgar në Konferencën e OKB-së për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, njoftoi BTA. Mes të pranishmëve në hapjen e pavijonit të parë të vendit tonë në historinë e forumit ishin Presidenti i..

botuar më 23-12-01 6.31.MD