Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Problemi i mungesës së farmacistëve dhe ilaçeve në Bullgari po bëhet gjithnjë e më i madh

Foto: BGNES

Numri i farmacive në Bullgari është pothuajse dy herë më i madh në krahasim me mesataren e treguesve evropianë, njoftoi Unioni Farmaceutik Bullgar me rastin e Ditës Botërore të Farmacistit. Numri i madh i barnatoreve çon në mungesë të stafit, tha kryetari i Unionit, Dimitër Marinov. Mesatarisht tre farmacistë punojnë në një farmaci në Evropë, ndërsa në vend ata janë 2.1. Ka zona ku pavarësisht ligjit nuk ka farmacistë në farmaci.

Për shkak të refuzimeve dhe mungesës së barnave, farmacitë janë bërë qendra telefonike që kërkojnë ilaçe për pacientët gjatë gjithë kohës, tha Marinov. Përveç logjistikës së furnizimeve, problemet lindin edhe nga mungesa e informacionit objektiv dhe në kohë për konsumin etj. 

Më shumë nga rubrika

Një hartë digjitale paraqet trashëgiminë etnografike të Bullgarisë

Në Muzeun Etnografik Kombëtar në Sofje, sot nga ora 17:00 do të demonstrohet një hartë digjitale interaktive e Bullgarisë, e cila do të prezantojë trashëgiminë kulturore të luajtshme dhe jomateriale të vendit në mënyrë komplekse dhe sipas rajoneve...

botuar më 23-11-30 6.40.PD

Parashikimi i motit për 30 nëntorin

Të enjten temperaturat minimale do të jenë nga minus 5 deri në 0°, në Sofje -minus 4°. Gjatë ditës në pjesën më të madhe të vendit do të ketë diell dimëror. Temperaturat maksimale do të jenë nga 7 deri në 12°, në kryeqytet deri në 5°.  Do të jetë..

botuar më 23-11-29 6.20.MD
Bojko Borisov

Reagime të mprehta kundër shpalljes së mundshme të tokave shtetërore për shitje

Lideri i GERB-it, Bojko Borisov, u shpreh kundër shitjes së mundshme të tokës bujqësore nga Fondi Shtetëror i Tokës. Ai theksoi se deri më tani nuk janë bërë diskutime me GERB-in nga ana e partnerëve të tyre në udhëheqje PP-DB për këtë çështje. Borisov..

botuar më 23-11-29 5.20.MD