Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bellosllava Krësteva preku kurorën botërore të shahut

Bellosllava Krësteva
Foto: BTA

Belloslava Krësteva nuk arriti të fitojë Kampionatin Botëror të Shahut për femra nën 20 vjeç të luajtur në Mexico City. Në ndeshjen e fundit të 11-të ajo humbi me figurat e bardha nga argjentinasja Candela Gekamburu. Bullgarja 19-vjeçare nga Sofja, me shtatë fitore, tre barazime dhe një humbje, mbeti e treta në renditjen përfundimtare. Krësteva dhe Gekamburu e përfunduan turneun me nga 8.5 pikë, por fitorja në ndeshjen finale i solli medaljen e artë shahistes nga Amerika e Jugut. Medalja e argjendtë u fitua nga amerikanja Carissa Yip, e cila gjithashtu shënoi 8.5 pikë.

Bellosllava Krësteva tha para Televizionit Kombëtar Bullgar /BNT/ se është ambicioze që të luajë sërish në turne në vitin 2024.

Më shumë nga rubrika

Kombëtarja e shahut për femra me titullin kampion europian në Budva

Shahistet bullgare arritën suksesin më të madh sportiv të vitit

Mendjet e bukura të Nurg y ul Salimov a , Gergana Pejçev a , Anto a neta Stefanov a , Viktori j a Radev a dhe Bel l osl l ava K rë stev a  i sollën Bullgarisë suksesin më të madh sportiv në vitin 2023 me titullin e fituar nga..

botuar më 23-12-29 7.30.PD
Ivan Çeparinov

Çeparinov dhe Salimova mbeten ndër elitën e shahut të shpejtë botëror

Shahistët bullgarë Ivan Çeparinov dhe Nurgyul Salimova tashmë nuk janë në pozitat drejtuese, por gjithsesi renditen ndër më të mirët në Kampionatin Botëror të Shahut të Shpejtë për meshkuj dhe femra në Samarkand. Pasi luajti gjithsej nëntë..

botuar më 23-12-28 10.54.PD
Foto: EPA/BGNES, bgtennis.bg

Një vit i jashtëzakonshëm për tenistët bullgarë Grigor Dimitrov dhe Viktoria Tomova

Raketat e para të Bullgarisë për burra dhe gra e mbyllin vitin në pozita prestigjioze në renditjen botërore të tenisit. Grigor Dimitrov , i cili në ndeshjen e tij të fundit luajti në finalen e turneut të tenisit të serisë “Masters” në Paris,..

botuar më 23-12-26 12.36.MD