Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një shkencëtare bullgare nga Harvardi fitoi një çmim prestigjioz ndërkombëtar

Stefani Stançeva
Foto: scholar.harvard.edu

Stefani Stançeva, profesore e ekonomisë politike në Universitetin e Harvardit, është një nga dy shkencëtarët që fituan çmimin prestigjioz ndërkombëtar Bright Mind Award të këtij viti. Çmimi do t'i dorëzohet asaj në një ceremoni në Berlin më 14 nëntor, raporton The Harvard Gazette. Çmimi ndahet çdo vit nga Qendra e Berlinit për Shkenca Sociale, duke vlerësuar shkencëtarët e rinj që kanë dhënë kontribut të rëndësishëm në reformat politike dhe ekonomike.

Stefani Stançeva lindi në Kriçim të Bullgarisë Jugore dhe iu bashkua Fakultetit të Shkencave Sociale në Harvard në vitin 2016. Ajo është anëtare e Këshillit Francez për Analizë Ekonomike, i cili këshillon qeverinë franceze dhe është e njohur për kërkimet e saj mbi sistemet tatimore në mbarë botën.

Më shumë nga rubrika

Prof. Budin Mihov

Prof. Budin Mihov dhe librat e tij me famë botërore për biokiminë dhe mjekësinë

Mjekësia molekulare, kimia medicinale, biokimia, patologjia molekulare, farmakologjia molekulare - këto janë disa nga temat mbi të cilat Prof. Budin Mihov punon për 30 vjet. Vetë ai thotë se është një shkencëtar i nivelit botëror dhe vëllimi i veprave..

botuar më 23-11-27 5.25.MD
Shoqata Bullgare e Picajolëve

Mjeshtri më i mirë i picës klasike në botë është një bullgar 23-vjeçar nga qyteti Shumen

Kampioni botëror i picës ende nuk mund ta perceptojë atë që i ka ndodhur. Svetosllav Mitev është vetëm 23 vjeç, jeton në Shumen dhe deri pak kohësh punonte si shpërndarës i thjeshtë picash në një restorant vendas. Por jeta është plot të papritura,..

botuar më 23-11-22 7.30.PD
arkiva personale e Asen Asenov

Trashëgimia e rilindasit Dr. Georgi Llazarov do të vazhdojë të bashkojë komunitetin bullgar përtej Oqeanit

Nuk janë të paktë bullgarët për të cilët ia vlen të flitet më shpesh edhe pas vdekjes së tyre, sepse lanë gjurmë në sfera të ndryshme shoqërore. Disa prej tyre e bëjnë atë në vendin tonë, të tjerët - në emigracion. Sot po flasim për kirurgun Georgi..

botuar më 23-11-17 7.30.PD