Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Policia ekonomike kontrollon drejtuesit e protestës së punëtorëve të energjetikës

Nga e majta në të djathtë Ivajllo Vëllçev, Toshko Jordanov dhe Stanisllav Ballabanov nga ITN
Foto: BGNES

Vazhdojnë për të pestën ditë protestat dhe bllokimet e rrugëve kyçe nga minatorët dhe punonjësit e energjetikës, të pakënaqur me planet territoriale për një kalim të drejtë drejt ekonomisë së gjelbër në rajonet e qymyrit. Sot në Kuvendin Popullor zhvillohet takimi i kryeministrit Nikollaj Denkov, ministrave dhe deputetëve me përfaqësues të punëtorëve të energjetikës dhe minatorëve protestues.

Ndërkaq, kryetari i grupit parlamentar të “Ka një popull të tillë” (ITN)  Toshko Jordanov bëri të ditur se policia ekonomike po kontrollon dy nga liderët sindikalistë të protestës. Jordanov gjithashtu theksoi se deri më tani nuk ka konsensus në takimin me protestuesit, që mbahet në parlament.

Sindikatat nuk hyjnë me optimizëm në bisedimet”, tha para takimit Dimitër Manollov, kryetar i Konfederatës së Punës “Podkrepa”.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë natës , vranësira nga perëndimi do të çahet dhe do të zvogëlohet, vende-vende deri në mot kryesisht të kthjellët. Në disa zona do të ketë mjegull. Do të jetë pothuajse e qetë në shumicën e rajoneve, vetëm në lindje do të fryjë erë mesatare..

botuar më 23-12-08 7.15.MD
Rumen Radev

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet për Centralin Atomik Elektrik “Belene”

Ukraina nuk heq dorë për të blerë pajisjet e destinuara për termocentralin e dytë bullgar - "Belene" dhe është e gatshme të paguajë çmimin që ne kërkojmë. Kështu tha ministri i energjetikës Rumen Radev gjatë inspektimit të ndërtimit të lidhjes së gazit..

botuar më 23-12-08 6.09.MD

U hoq vetoja e presidentit për dhurimin e transportuesve të blinduar të Ukrainës

Parlamenti hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Ukrainën për pajisjen falas të makinave të blinduara të transportit. GERB-SDS, PP-DB, DPS dhe "Ka një popull të tillë" votuan kundër vetos për dhurimin..

botuar më 23-12-08 5.40.MD