Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov shkon në gjysmëfinale të Masters në Shangai

Grigor Dimitrov
Foto: BTA

Tenisti bullgar nga elita botërore e tenisit Grigor Dimitrov po vazhdon serinë e tij mbresëlënëse të fitoreve në Shangai dhe për të nëntën herë në karrierën e tij u kualifikua në gjysmëfinalet e Masters, njofton uebfaqja "Sportal". Tenisti ynë më i mirë përballoi Kilianin Nicolas Jarry 7:6(2), 6:4 në 1 orë e 40 minuta lojë dhe arriti suksesin e parë ndaj këtij kundërshtari pas disfatës në dy ndeshjet e mëparshme.

Triumfi i sotëm do të thotë se Dimitrov do të ngjitet në vendin e 17-të në përditësimin e radhës të renditjes botërore.

Ju kujtojmë se më 7 korrik 2014 Grigor Dimitrov u ngjit për herë të parë në Top 5 të renditjes botërore, ndërsa më 20 nëntor 2017 arriti kulmin (vendin e 3-të) dhe qëndroi në këtë pozicion për 10 javë rresht.

Më shumë nga rubrika

Emma Nejkova

Emma Nejkova u bë kampione evropiane në skermë, pavarësisht një dëmtimi

18-vjeçarja Emma Nejkova fitoi medaljen e artë në skermë në Kampionatin Evropian të Skermës për të rinj dhe vajza në Napoli pak ditë më parë. Në garë morën pjesë 70 garuese nga 21 vende. Vajza tregoi për gazetën “Telegraf” se e ka fituar medaljen e..

botuar më 24-02-28 6.18.MD
Stanimir Bellomëzhev

Medalje argjendi për Bullgarinë nga Kupa Botërore e Orientimit të Skive

Bullgari Stanimir Bellomëzhev fitoi një medalje argjendi në vrapimin e Kupës Botërore të Orientimit të Skive në Haanja (Estoni). Bellomëzhev, i cili është dy herë kampion bote në këtë garë, ishte 9 sekonda pas fituesit Niklas Ekstrom (Finlandë),..

botuar më 24-02-23 7.01.MD
Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD