Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Dy arushkë u shpëtuan pranë Sofjes

Foto: FB / WWFBulgaria

Dy arushkë, të shpëtuar në rajonin e Sofjes, u vendosën përkohësisht në Parkun e Arinjve pranë qytetit Belica. Arinjtë u shpëtuan në një aksion të përbashkët të Ministrisë së Mjedisit dhe Ujit, Organizatës për Mbrojtjen e Natyrës WWF dhe Fondacionit “Katër Putra”. Këlyshët u gjetën pas një lajmërimi nga banorët vendas. Ata janë pa nënë dhe bredhin vetëm. Arushkat e mbetur pa nënë, nuk kanë mundësi të mbijetojnë në natyrë”, tha menaxheri i parkut Dimitër Ivanov.

Këlyshët do të qëndrojnë në park deri në përgatitjen e dokumenteve për transportimin e tyre në Greqi. Atje ata do t'i nënshtrohen një procesi përshtatjeje, pas së cilës ata mund të lirohen përsëri në natyrë.

Më shumë nga rubrika

Qeveria miratoi ndryshimet në ligjin për të huajt, duke lehtësuar qëndrimin në vendin tonë

Qeveria në mbledhjen e sotme miratoi projektligjin për ndryshime në Ligjin për të Huajt në Bullgari. Qëllimi është lehtësimi i regjimit të qëndrimit në vendin tonë për qytetarët nga vendet e treta – specialistë të kualifikuar dhe punëtorë sezonalë...

botuar më 24-02-28 3.40.MD

Ukraina shënoi dy vjetorin e zymtë të fillimit të luftës

Më 24 shkurt, Ukraina shënoi dy vjet nga pushtimi rus. Përvjetori i zymtë vjen në sfondin e vdekjes së liderit të opozitës ruse Aleksei Navalni ,  sundimin e qytetit kyç lindor të Ukrainës Avdeevka - fitorja më e madhe simbolike e Rusisë që nga..

botuar më 24-02-28 12.57.MD

Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa II

  Vazhdon vizita jonë tek bullgarët në rajonin e Gorës në Shqipërinë Verilindore. Bullgarët në Gorë ruajnë gjuhën dhe kulturën e tyre, por kanë nevojë për mbështetje - Pjesa I Miri j an Dauti është një nga mësuesit në moshë më të re në..

botuar më 24-02-25 11.30.PD