Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kisha Ruse prapë hapi dyert e saj

Foto: BGNES

Kisha kryeqytetase “Shën Nikollaj Mirlikijski”, i njohur si "Kisha Ruse", hapi dyert këtë mëngjes. Tempulli mbeti i mbyllur për më shumë se një muaj pas tërheqjes së tre priftërinjve - një rus dhe dy nga Bjellorusia, të akuzuar për spiunazh për Rusinë.

Prifti i ri Vlladimir Tishçuk, i emëruar nga Patriku rus Kirill, së bashku me tre priftërinj bullgarë, të shtunën më 11 nëntor do të mbajë lutjen e parë. Pritet të mbërrijnë zyrtarë nga Ambasada Ruse, përfshirë edhe ambasadoren Eleonora Mitrofanova.


Më shumë nga rubrika

Fëmijët thurin verore në muzeun më të ri në Kazanllëk "Ahinora"

Gjatë fundjavës, të vegjlit nga qyteti i Kazanllëk mund të marrin pjesë në punëtorinë e Veroreve (Martenici), të organizuar nga muzeu më i ri në Kazanllëk "Ahinora", i cili është degë e Galerisë së Arteve të qytetit. Mikpritësit ftojnë të gjithë fëmijët..

botuar më 24-02-24 9.15.PD

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë – po rritet numri i skeptikëve

Kanë kaluar dy vjet nga ai mëngjes shkurti i vitit 2022, i cili ndryshoi jetën në Evropë dhe më gjerë dhe bëri një ridemensionim të marrëdhënieve në një sërë sferash midis Botës dhe Federatës Ruse. Megjithatë, në rreshtat e mëposhtëm, nuk do të..

botuar më 24-02-24 7.30.PD

Pikturat digjitale të një gruaje bullgare u ulën 384 000 km larg Tokës

Dy piktura digjitale të artistes bullgare Sillvija Stratieva zbarkuan në Hënë, të transportuara nga anija kozmike “Odiseu”. Ato janë pjesë e projektit “Kodi i Hënës”, tha ajo për Faktor.bg. Anija kozmike “Odiseu”, e ndërtuar dhe e operuar nga..

botuar më 24-02-23 12.41.MD