Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Boris Bonev do të ketë një shans të tretë për të kryesuar Këshillin Bashkiak të Kryeqytetit

Boris Bonev
Foto: BGNES

PP-DB -"Shpëto Sofjen" do të propozojë për herë të tretë Boris Bonev në krye të Këshillit Bashkiak, tha për BNT këshilltari bashkiak Andrej Zografski. Kandidatura e Boris Bonevit nuk mori 31 votat e nevojshme në votimin e fundit. Këshilltari theksoi se bashkimi të cilën ai e përfaqëson nuk do të qeveris me GERB-in as fshehurazi, as hapur, por pret mbështetje nga partia për zgjedhjen e kryetarit.

“Me shumë gjasa formimi qeverisës do të kalojë nga niveli kombëtar në atë lokal. GERB-i për momentin po shtrëngon duart e PP-DB - “Shpëto Sofjen” për t’i treguar se nuk mund të bëjnë pa to”, komentoi këshilltari komunal nga “Vëzrazhdane” Dejan Nikollov.

Sipas këshilltarit komunal nga “Sofja Blu” Vili Lillkov, është e nevojshme të nënshkruhet një marrëveshje menaxhuese që do të mbështetet me shumicë të qartë për të shmangur të ashtuquajturën shumicë të luhatshme, shpesh duke u rritur në ato ekonomike. Nëse propozohet sërish Boris Bonev, ndoshta do të bëhet problem për këshillin bashkiak dhe ai duhet të vendosë nëse do të bëjë një hap prapa”, tha këshilltari për BNR.


Më shumë nga rubrika

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Koalicioni jo-qeverisës filloi të flasë për negociata

Pasi ministrja e jashtme Maria Gabriel dhe kryeministri Nikollaj Denkov i diskutojnë raportet për aktivitetet e qeverisë në muajt e fundit, PP-DB dhe GERB-SDS do të ulen në tryezën e bisedimeve. Para gazetarëve në parlament, kryeministri Nikollaj..

botuar më 24-02-23 4.26.MD