Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

PP-DB propozon një komision të përkohshëm për të verifikuar faktet lidhur me dhunën e policisë ndaj tifozëve të futbollit

Foto: BTA

“Po e vazhdojmë ndryshimin” - Bullgaria Demokratike” /PP-DB/ ka paraqitur në regjistrin e Kuvendit Popullor një projektvendim për krijimin e një komisioni të përkohshëm për hetimin e përdorimit të paligjshëm të forcës nga Ministria e Punëve të Brendshme ndaj qytetarëve protestues më 16 nëntor të këtij viti, informon faqja e internetit e Parlamentit.

Organi duhet të vërtetojë faktet dhe rrethanat që çuan në përshkallëzimin e tensionit dhe përplasjeve midis autoriteteve të Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe atyre që demonstronin kundër udhëheqjes së Unionit Bullgar të Futbollit, si dhe veprimet e nëpunësve të policisë.

Gatishmëri për të mbështetur krijimin e komisionit ka shprehur edhe Partia Socialiste Bullgare /BSP/, e cila iu bashkua edhe kërkesës për dorëheqjen e ministrit të brendshëm Kalin Stojanov. Lëvizja për të Drejta dhe Liri /DPS/ është kundër hapjes së komisionit hetimor për dhunën policore, tha kryetari i grupit parlamentar, Deljan Peevski.

Më shumë nga rubrika

Svetllana Tihanovska

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, është për vizitë në Bullgari

Liderja e opozitës bjelloruse, Svetllana Tihanovska, e cila jeton në mërgim, është për vizitë në vendin tonë. Në një intervistë për BNR, ajo tha se dëshiron që populli bullgar të di për luftën e bjellorusëve kundër regjimit të presidentit Aleksandër..

botuar më 24-03-05 2.49.MD
Veselin Mitov

Mbyllja e termocentraleve do të lërë pa punë 120 000 persona

120 000 persona të punësuar në prodhimin e energjisë elektrike nga qymyri janë në rrezik të humbasin punën dhe të emigrojnë, kanë paralajmëruar ekspertët e Konfederatës së Punës “Podkrepa”. Me rastin e Marrëveshjes së Gjelbër, sindikalistët..

botuar më 24-03-05 10.34.PD
Portret i Vasill Levskit nga viti 1987, piktore: Ruska Marinova

Koncert bamirësie për ndërtimin e një monumenti të Vasill Levskit në Burgas

Sot, 4 mars, në qytetin e Burgasit do të mbahet një koncert bamirësie me qëllim ndërtimin e monumentit të Vasill Levskit . Koncerti organizohet nga fondacioni "Bullgarët krenarë", i cili ka marrë përsipër ngritjen e monumentit të heroit kombëtar..

botuar më 24-03-04 6.50.PD