Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

90% e trafikimit të paligjshëm të emigrantëve në Bullgari kryhet nga të huajt

Foto: EPA/BGNES

Nga fillimi i vitit 2023 janë nisur 1277 procedime paraprake për trafikim njerëzish, njoftoi ministri i brendshëm Kalin Stojanov në një forum në Bruksel. Kjo është 60% më shumë për të njëjtën periudhë të vitit 2022. Më shumë se 90% e personave në rrjetet e trafikantëve në territorin e vendit nuk janë shtetas bullgarë dhe pjesa kryesore e të ardhurave në trafikun kriminal akumulohet jashtë Bullgarisë. Pothuajse gjysma e të gjitha procedurave paraprake janë nisur në muajt e fundit që nga hyrja në fuqi e ndryshimeve të reja legjislative. Vetëm nga gushti deri në tetor, u kapën më shumë se 400 autobusë, kamionë dhe makina të përdorura për transportimin e emigrantëve. Numri i dënimeve për trafikim njerëzor është rritur gjithashtu me 31%. Për 9 muajt e parë të vitit janë dënuar 809 persona. Numri është tre herë më i madh krahasuar me vitin 2021.

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 28 shkurtin 2024

Ditën e mërkurë temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin nga 2 deri në 7°, në Sofje 6°. Gjatë ditës do të mbajë mot me diell me vranësira mesatare dhe të larta, më të theksuara në Bullgarinë Jugperëndimore, por nuk do të ketë reshje. Para..

botuar më 24-02-27 7.30.MD
Kryeministri Nikollaj Denkov

Nuk do të dërgohen ushtri bullgare në Ukrainë, premtoi kryeministri

“Në asnjë mënyrë askush nuk e ka ngritur çështjen e dërgimit të trupave në Ukrainë. Zelenski nuk e ka ngritur një pyetje të tillë”. Kështu deklaroi kryeministri Nikollai Denkov me rastin e një kërkese të paraqitur nga Partia Socialiste Bullgare (BSP) në..

botuar më 24-02-27 6.17.MD
Kryeministri Denkov dhe zëvendëskryeministrja Maria Gabriel

Kryeministri Nikollaj Denkov premtoi vazhdimësi pas rotacionit

Kryeministri Nikollaj Denkov komentoi rotacionin e ardhshëm në qeveri më 6 mars gjatë pjesëmarrjes së tij në Asamblenë e Përgjithshme të Asociacionit Kombëtar të Komunave në Bullgari, që filloi në Sofje. Ai u zotua se do të ketë vazhdimësi mes tij..

botuar më 24-02-27 6.01.MD