Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parlamenti miratoi blerjen e makinave të reja luftarake nga SHBA

Foto: BGNES

Deputetët më në fund kanë miratuar projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes ndërkombëtare midis Bullgarisë dhe SHBA-së për blerjen e makinave të reja luftarake Stryker për këmbësorinë, njoftoi reporteri i BNR, Daniell Inkov. Me votat e GERB-SDS, “Po e vazhdojmë ndryshimin” – “Bullgaria Demokratike” /PP-DB/ dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë /DPS/, vendi ynë do të paguajë 2.2 miliardë dollarë pa TVSH për 196 makineri tokësore. Zbatimi i kontratës do të mundësojë që në një periudhë të shkurtër kohore të kapërcehet një pjesë e deficitit në aftësitë e trupave tokësore në ushtrinë bullgare. "BSP për Bullgarinë" dhe "Vëzrazhdane" e kritikuan kontratën. "Bullgaria po nënshkruan një çek bosh, pasi ky është një çmim i mundshëm. Nuk ka çmim të shënuar për pjesët e këmbimit," tha Rumen Geçev nga Partia Socialiste Bullgare /BSP/.

Më shumë nga rubrika

Rreth gjysma e bullgarëve nuk presin që lufta në Ukrainë të përfundojë së shpejti

Dy vjet pas fillimit të luftës në Ukrainë, 30.7% e bashkatdhetarëve tanë presin që lufta të përfundojë deri në fund të vitit dhe 49.9% nuk ​​presin që ajo të përfundojë. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të “Gallup International” për..

botuar më 24-02-24 12.35.MD

Ngjyrat e flamurit të Ukrainës do të ndriçojnë ndërtesën e Këshillit të Ministrave

Më 24 shkurt, nga ora 18:00 deri në orën 24:00, me rastin e dyvjetorit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës dhe dhjetëvjetorit të aneksimit të Gadishullit të Krimesë, ndërtesa e Këshillit të Ministrave do të ndriçohet me ngjyrë blu dhe të verdhë -..

botuar më 24-02-24 6.05.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 4 dhe 9°, në Sofje dhe në lugina 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell mbi Bullgarinë Perëndimore, por vranësirat nga perëndimi do të rriten deri në të konsiderueshme,..

botuar më 24-02-23 6.15.MD