Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Motrat Stoevi fituan titullin e tyre të katërt në dyshe në badminton gjatë këtij viti

Stefani dhe Gabriella Stoevi
Foto: Nga arkivi i motrave Stoevi

Stefani dhe Gabriella Stoevi fituan në Cardiff titullin në dyshe në turneun ndërkombëtar të badmintonit me fond çmimesh prej 15 000 dollarësh, i cili është gjithashtu një kualifikues olimpik për Parisin 2024. Në finale, kampionet e trefishta evropiane, të renditura nën numrin 1, mundën të shtatat në skemë Natasja P. Anthonisen nga Danimarka. dhe Alyssa Tirtosentono nga Holanda me 24:22, 21:11.

Në kryeqytetin e Uellsit, motrat, të drejtuara nga kryetrajnerja e kombëtares, Petja Nedellçeva-Hranova, luajtën finalen e tretë radhazi pas Dublinit (Irlandë) dhe Manamës (Bahrein). Gjatë vitit, ata fituan katër tituj, duke përfshirë Lojërat Evropiane në Krakov, si dhe turnetë në Glasgow dhe Bahrein.

Më shumë nga rubrika

Karlos Nasar

Peshëngritësi Karlos Nasar fitoi titullin e katërt evropian për Bullgarinë

Këtë fundjavë Karlos Nasar fitoi titullin evropian për Bullgarinë në kategorinë 89 kg në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje. Ai e bëri këtë me një rekord botëror të të rinjve në hedhjen e 176 kg. Bullgaria tashmë ka katër tituj..

botuar më 24-02-19 3.10.MD
Bozhidar Andreev

Bozhidar Andreev fitoi medaljen e artë evropiane me një rekord

Në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes në Sofje Bozhidar Andreev fitoi titullin në kategorinë olimpike 73 kg. Peshëngritësi 27-vjeçar realizoi një dyluftim prej 348 kg. dhe për herë të dytë pas vitit 2019 në Batumi mori medaljen e artë nga një..

botuar më 24-02-16 12.14.MD
Gabriell Marinov

Peshëngritësit bullgarë fituan medalje në Kampionatin Evropian në Sofje

Gabriell Marinov fitoi titullin evropian, kurse Ivan Dimov mbeti me të argjendin në dyluftimin në kategorinë olimpike deri në 61 kilogramë në Kampionatin Kontinental të Peshëngritjes në Sofje. Marinov grumbulloi një dyluftim prej 281 kg. (121+160..

botuar më 24-02-14 10.07.PD