Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Nikollaj Denkov bëri thirrje për dialog pas përplasjes me partnerët nga jo-koalicioni

Nikollaj Denkov
Foto: BTA

Me rastin e mosmarrëveshjeve për memorandumin e qeverisjes të propozuar nga “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” (PP-DB) dhe refuzimin e GERB-SDS për nënshkrimin e tij, kryeministri Nikollaj Denkov theksoi se “është normale që palët të ulen në tryezën e bisedimeve”, njoftoi qendra e shtypit e Këshillit të Ministrave. Para takimit të ministrave, Denkov theksoi se populli pret që negociatorët me argumente të arsyeshme dhe me ton të qetë të gjejnë zgjidhjet e duhura në mënyrë që reformat të çohen përpara dhe të arrihen qëllimet e përbashkëta. Sipas Denkov, qeveria ka punuar për gati nëntë muaj dhe ka arritur rezultate. “Në një strukturë politike jashtëzakonisht komplekse, ne kemi treguar se mund të dialogojmë me njëri-tjetrin, palët e interesuara dhe partnerët. Ne kemi treguar se mund të marrim vendime në favor të popullit”, theksoi Denkov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Hristo Prodanov

40 vjet nga ngjitja e parë bullgare në Everest

Sivjet shënohet 40 vjetori i ekspeditës së parë bullgare për t'u ngjitur në majën më të lartë të planetit - Everest. Më 20 prill 1984, majën e ngjiti pa maskë oksigjeni 41-vjeçari Hristo Prodanov në shpatin më të vështirë perëndimor. Ai arriti..

botuar më 24-04-20 6.25.PD

Pjesëmarrës nga 20 vende në Sofia Karate Open 2024 për Kupën e Presidentit

Presidenti Rumen Radev do të hapë turneun ndërkombëtar Sofia Karate Open 2024 – Kupa e Presidentit të shtunën, më 20 prill. Ngjarja sportive mbahet për herë të 11-të. Këtë vit, më shumë se 1500 pjesëmarrës nga 20 vende do të marrin pjesë në të. Turneu..

botuar më 24-04-20 5.20.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Gjatë 24 orëve të ardhshme do të mbajë mot i vranët me reshje shiu në pjesën lindore të vendit. Vende-vende reshjet do të jenë intensive dhe të konsiderueshme në sasi. Në gjysmën perëndimore vranësitë do të çahen dhe do të zvogëlohen, gjatë ditës do..

botuar më 24-04-19 7.35.MD