Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Parashikimi i motit për 28 shkurtin

Shkurti largohet me mot të vranët dhe të ngrohtë

Foto: BTA

Të enjten temperaturat minimale në Bullgari do të lëvizin ndërmjet 2 dhe 7°, në Sofje - 4°. Gjatë ditës do të fryjë erë e lehtë deri mesatare. Vranësirat do të rriten në mbrëmje nga jugperëndimi dhe në Bullgarinë Perëndimore do të ketë reshje të dobëta shiu gjatë natës së të premtes. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 15 dhe 20°, në kryeqytet - 15°.

Deri në mesditë do të mbajë mot me vranësira dhe mjegull përgjatë Detit të Zi. Temperaturat e ajrit do të lëvizin deri në 8-11°. Temperatura e ujit të detit është 8°. Eksitimi i detit do të jetë 1-2 pikë.

Në male do të mbajë mot me vranësira. Temperatura në 1200 m mbi nivelin e detit do të jetë deri në 11°, në 2000 m - deri në 5°.

Të premten dhe të shtunën do të jetë me vranësira. Në Bullgarinë Perëndimore dhe Qendrore do të ketë reshje shiu, ndërsa në malet mbi 1800 m - borë.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 30 majin

Të enjten temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 11 dhe 16°, në Sofje 11°. Gjatë ditës do të mbajë diell deri në mesditë, pas mesditës do të ketë vranësira dhe do të ketë reshje lokale. Temperaturat maksimale do të jenë nga 23 deri..

botuar më 24-05-29 7.40.MD

Eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I u shtruan për adhurim në Pallatin “Vrana”

Arkivoli me eshtrat mortore të Mbretit Ferdinand I (lindur më 1861 - vdiq më 1948) u shtrua për adhurim në sallën qendrore të Pallatit Mbretëror "Vrana" në Sofje. Më pas ata do të transferohen në kriptën e familjes në pallat. Ata u transportuan..

botuar më 24-05-29 5.42.MD

“Korridori i Gjelbër” për kamionë me mallra që prishen në pikën kufitare Vidin-Kallafat

Për të lehtësuar trafikun e rënduar përmes Urës së Danubit 2, së bashku me autoritetet rumune, u sigurua i ashtuquajturi "korridor i gjelbër" për kalimin e automjeteve të mallrave që transportojnë mallra që prishen, kafshë të gjalla dhe mallra të..

botuar më 24-05-29 2.23.MD