Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presioni i emigrantëve në kufirin bullgaro-turk është nën kontroll

Foto: BTA

Një rënie prej afro 80% e numrit të shtetasve që kanë bërë provë të kalojnë ilegalisht kufirin bullgaro-turk është regjistruar këtë vit krahasuar me vitin e kaluar. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës në Bullgari të Hans Leijtens, drejtor ekzekutiv i Frontex, i cili së bashku me ministrin e punëve të brendshme, Kalin Stojanov, vizituan për herë të parë kufirin bullgaro-turk.

"Presioni i emigrantëve është nën kontroll," theksoi Stojanov. “Bullgaria është një partner shumë i rëndësishëm për ne, pa Bullgarinë nuk mund të mbrojmë kufijtë e jashtëm të BE-së”, tha Leijtens në pikën kufitare “Kapiten Andreevo”.

U bë e qartë se punonjësit e agjencisë evropiane në kufirin bullgaro-turk do të trefishohen dhe do të bëhen afro 500. Ata do të punojnë së bashku me policinë kufitare bullgare, njoftoi korrespondentja e BNR, Daniella Kostova. Pritet edhe transportimi i pajisjeve teknike, duke përfshirë 360 fuoristradë. Stojanov falënderoi për mbështetjen që agjencia u jep shërbimeve bullgare për ruajtjen e kufirit shtetëror.

Në një ceremoni të shkurtër, ministri Stojanov njoftoi rifillimin zyrtar të punës së Departamentit të Policisë Kufitare - Boljarovo në kufirin me Turqinë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Stojka Krësteva

EUBC prezantoi një film për kampionen tonë olimpike të boksit Stojka Krësteva

Federata Evropiane e Boksit (EUBC) prezantoi një film kushtuar kampiones sonë olimpike për femra nga Tokio, Stojka Krësteva . Filmi 48 minutash është episodi i gjashtë i vargut “Protagonistët”. Në të, Krësteva tregon për rrugën me gjemba drejt..

botuar më 24-04-12 8.05.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 9 dhe 14°, në Sofje 9°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Në Bullgarinë Qendrore dhe Lindore do të mbajë vranësira. Do të ketë reshje të shkurtra shiu dhe vende-vende me shtrëngata...

botuar më 24-04-12 7.40.MD

PP-DB: Shkarkojnë nga detyrat të gjithë ata që nuk gëzojnë besimin e Deljan Peevskit

Bashkëkryetari i "Po e vazhdojmë ndryshimin - Bullgaria Demokratike" (PP-DB) Hristo Ivanov komentoi para gazetarëve në Kuvend Popullor lirimin e nënkryetarit të Agjencisë Shtetërore  të Sigurisë Kombëtare (DANS) Petër Petrov (PP-DB). Sipas tij,..

botuar më 24-04-12 5.11.MD