Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Skandal në parlament për emigrantët e kthyer nga Gjermania në Bullgari

Kornelija Ninova
Foto: BTA

Grindje të ashpra në sallën plenare shkaktuan informacionet e paraqitura nga BSP për 23 emigrantë të cilët u kthyen me çarter nga Mëniku në Sofje më 8 shkurt të këtij viti.Sipas socialistëve, gjashtë nga të riatdhesuarit ishin "të dënuar me ligj, ndër të tjera, për vrasje, vrasje nga pakujdesia, lëndime të rënda trupore, krime seksuale, grabitje të rëndë dhe pastrim parash", njoftoi BTA. Udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova pyeti ministren e jashtme Maria Gabriel çfarë marrëveshjesh janë bërë dhe sa dhe çfarë lloj njerëzish duhet të kthehen në Bullgari sipas Rregullores së Dublinit.Gabriel tha se pyetjet e parashtruara lidhur me përgjegjësinë penale dhe bashkëpunimin policor nuk janë në kompetencë të MPJ-së, por të MPB-së. Skandali u shua pasi ministri i brendshëm Kalin Stojanov shpjegoi se ka pasur një fluturim të tillë me 24 persona, dhe 6 kriminelët e kthyer nga Gjermania janë bullgarë që kanë vuajtur dënimin, pjesa tjetër janë sirianë që nuk janë dënuar.

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 16 prillin

Të martën temperaturat minimale në vend do të lëvizin ndërmjet 13 dhe 18°, në Sofje 13°. Gjatë ditës do të jetë me diell. Pas mesditës, vranësirat do të shtohen nga perëndimi dhe deri në mbrëmje do të ketë reshje shiu në Bullgarinë Perëndimore...

botuar më 24-04-15 7.35.MD

“Lëvizja e Gjelbër” largohet nga PP-DB

Pas një konsultimi të gjerë me anëtarët e saj, partia “Lëvizja e Gjelbër” del nga koalicioni “Po e vazhdojmë ndryshimin – Bullgaria Demokratike” dhe do të paraqitet veçmas në zgjedhjet evropiane dhe ato të parakohshme parlamentare të 9 qershorit...

botuar më 24-04-15 6.16.MD

Presidenti: Modernizimi i ushtrisë nënkupton edhe zhvillimin e infrastrukturës kritike

Procesi i modernizimit të Forcave të Armatosura nënkupton jo vetëm blerjen e pajisjeve moderne, por edhe zhvillimin e infrastrukturës kritike, duke përfshirë zbatimin e projekteve për rritjen e konektivitetit midis shteteve anëtare. Këtë e theksoi..

botuar më 24-04-15 5.12.MD