Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kopshti Botanik në Sofje na fton në "Takime Pranverore me bimët"

11
Foto: Kopshti Botanik - Akademia Bullgare e Shkencave

Më 13 prill, kur Bullgaria feston për herë të parë Ditën Ndërkombëtare të Vlerësimit të Bimëve, Kopshti Botanik i Akademisë Bullgare të Shkencave në Sofje hap dyert për edicionin e 23-të të "Takime pranverore me bimët", informojnë organizatorët. Iniciativa, kushtuar diversitetit të jashtëzakonshëm, bukurisë dhe rëndësisë së bimëve, përfshin edhe ekspozitën tematike "Gjethja e gjelbër - aparati i oksigjenit i planetit", e cila është e hapur deri më 20 prill, çdo ditë nga ora 10:00 deri në 17:00.

Në ditën e hapjes - 13 prill, nga ora 11:00 deri në 14:00, Prof. Asc. Dr. Antoaneta Petrova do të mbajë një fjalim për bimët.

Kopshti Botanik i Akademisë Bullgare të Shkencave strehon koleksionin më të pasur publik të bimëve në Ballkan, ku rriten më shumë se 3 300 lloje nga të gjitha kontinentet. Varietetet dekorative të krijuara nga njeriu janë mbi 1 200 lloje, duke përfshirë trëndafila, orkide, azalea tradicionale japoneze, kamelia, barbaroze, lule fuchsia hybrida, panjet japoneze, varietetet e dëllinjës, thujës dhe të tjera.

Fondi grumbullues përfshin më shumë se 4 500 lloje dhe forma bimësh, që nënkupton më shumë se 1% e diversitetit të bimëve në botë.

Përpiloi: D. Grigorova

Foto: Kopshti Botanik - Akademia Bullgare e Shkencave

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria feston “Pashkët e saj shpirtërore” më 24 maj

Vetëm ai që nuk e di koston e rrënimit të injorancës mund të ketë frikë nga çmimi i arsimit.Arsimi, besimi dhe kultura jonë e krijuan Bullgarinë si një shtet shpirtëror dhe e ruajtën popullin tonë, tha presidenti Rumen Radev në Sofje gjatë kremtimit..

rinovuar më 24-05-24 7.41.MD

Po, ka një shkollë të tillë rurale në Bullgari! Shkolla e ndryshme në Carev Brod

“Nuk duam të jetë gri, duam të jetë e bukur” – ky është mesazhi i shkollës së mesme “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në fshatin Carev Brod. “Shkollë e ndryshme” është motoja tjetër e shkollës, në të cilën mësojnë 118 nxënës deri në klasën e 7-të nga..

botuar më 24-05-24 7.20.PD

Shënojmë Ditën Botërore të Breshkave

Më 23 maj, shënohet Dita Botërore te Breshkave, grupi më i rrezikuar i vertebrorëve në tokë. Vetëm dy nga gjithsej 58 lloje të breshkave tokësore jetojnë në Bullgari. Ato mbrohen nga Ligji i Biodiversitetit dhe tregtimi me to, mbajtja e tyre në..

botuar më 24-05-23 10.13.PD