Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bukuria e fizikës prezantohet me ditë të dyerve të hapura në Fakultetin e Fizikës të Universitetit të Sofjes

Foto: phys.uni-sofia.bg

Fizikë argëtuese me eksperimente nga të gjitha fushat e fizikës, demonstrime të metodave për kërkimin e botëve të reja në hapësirë, kushtet e nevojshme për të quajtur një planet "binjaku i Tokës", një takim me kërkuesit bullgarë të ekzoplaneteve nga Departamenti i Astronomisë - e gjithë kjo është vetëm pjesë e programit të Ditës së Dyerve të Hapura të Pranverës në Fakultetin e Fizikës të Universitetit të Sofjes “Shën Klementi i Ohrit” për të kaluar disa orë interesante në botën e shkencës.

Pjesa e leksionit i kushtohet 100 vjetorit të departamentit "Fizika teorike", si dhe pajisjeve kompjuterike dhe evolucionit të tyre. Do të mbahet një takim video me Organizatën Evropiane për Kërkime Bërthamore - CERN, me rastin e 70-vjetorit të saj, si dhe me rastin e 25 vjetori nga pjesëmarrja bullgare në projektet shkencore të CERN-it. Prezantuesit kryesorë janë profesorë nga Departamenti i Fizikës Atomike.

Qëllimi kryesor i organizatorëve është, përmes programit të tyre të larmishëm në Ditën e Dyerve të Hapura, të kujtojnë përvjetorin e tyre - 135 vjet mësimdhënie të fizikës në Universitetin e Sofjes, si dhe të tregojnë fizikën si një mjet universal i aftë për të zbuluar botë të reja për njohuritë njerëzore, si dhe një mundësi për realizim profesional, brenda dhe jashtë vendit.

Përpiloi: Gergana Mançeva

Përgatiti në shqip: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Gazetaria tradicionale në vendin tonë nuk ka audiencë rinore

Sipas hulumtimit të Institutit Kombëtar të Statistikave për vitin 2023 mbi 88% e familjeve në Bullgari kanë akses të vazhdueshëm në internet. Shumica e përdoruesve përdorin në mënyrë aktive rrjetin online çdo ditë, ndërsa mbi 95% e tyre janë gjithashtu..

botuar më 24-05-20 7.30.PD

Tregu emblematik i mbuluar i Sofjes së shpejti do të jetë sërish i hapur për vizitorët

Riparimi i shumëpritur në shkallë të gjerë dhe restaurimi i pamjes dhe funksioneve origjinale të ndërtesës të njohur si " Halite "  në Sofje tani ka përfunduar. Vizitorët e parë do të mund të hyjnë dhe të blejnë atje më 23 maj. Kjo u raportua për..

botuar më 24-05-19 8.20.PD

Një kopje e "Thesarit të Artë të Panagjurishte" është ekspozuar në Burgas

Në Muzeun Arkeologjik në Burgas (Blvd. "Aleko Bogoridi" 21) u hap ekspozita "Thesari i Artë i Panagjurishtes". Kopja muzeale e thesarit më të famshëm bullgar është kthyer së fundmi nga një vizitë në Dubai dhe tani është e ekspozuar në sallën "Tresor" të..

botuar më 24-05-19 7.10.PD