Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kupa e Botës е Hipizmit mbahet në Bullgari

Foto: FEI Jumping World Cup

Nga sot deri të dielën (26 maj) në bazën e hipizmit “Frigopan”, në fshatin Caracovo, afër Plovdivit, Bullgaria Jugore, po zhvillohet Kupa Botërore e Kërcimit të Pengesave, kualifikimi për Olimpiadën e Parisit, me një fond të përgjithshëm shpërblyes prej 100 mijë levash (rreth 50 mijë euro). Gati 120 kalorës nga Ukraina, Turqia, Greqia, Rumania dhe Bullgaria marrin pjesë në turneun, i cili është për fëmijë, adoleshentë, vajza, burra dhe gra. Ditën e fundit (të dielën) do të jetë kulmi për meshkuj dhe femra me lartësi të pengesave 155 cm.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Vozitësi i oqeanit Stefan Ivanov synon të kalojë Oqeanin e Veriut me një varkë me rrema

Vozitësi i njohur bullgar i oqeanit Stefan Ivanov po shkon në një shëtitje me varkë me vozitje nëpër Oqeanin Arktik, njoftoi BTA. Në vitin 2023, ai mori pjesë në një tjetër ekspeditë që vendosi 8 rekorde botërore Guinness në Oqeanin Jugor, pasi..

botuar më 24-06-20 10.07.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova arriti një renditje rekord në karrierën e saj në tenis

Tenistja më e mirë bullgare, Viktoria Tomova , arriti një renditje rekord në karrierën e saj. Në renditjen e përditësuar të WTA, ajo u ngjit në vendin e 63-të me gjithsej 1035 pikë. Deri më tani, renditja më e mirë e Tomovës ishte pozita e 64-të..

botuar më 24-06-17 2.44.MD
Rumen Pajtashev

Gjithmonë ka shpresë se futbolli bullgar do të largohet nga fundi

Nga sot, dashamirësit e futbollit në Kontinentin e Vjetër do të qëndrojnë para ekraneve televizive për të triumfuar me skuadrat e tyre të preferuara dhe për të ndarë bashkë edhe humbjet. Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të familjarizohen me historinë..

botuar më 24-06-14 7.30.PD