Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Tomova do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike në Paris

Viktoria Tomova
Foto: BTA

Tenistja jonë më e mirë Viktoria Tomova do të garojë në Lojërat Olimpike në Paris, njoftoi Federata Bullgare e Tenisit. Të hënën do të shpallen zyrtarisht pjesëmarrësit single, por tashmë është e qartë se mes tyre është edhe tenistja bullgare

Sipas rregulloreve të Federatës Ndërkombëtare të Tenisit ITF, të drejtën e pjesëmarrjes kanë 56 lojtarët e parë në renditjen botërore, por jo më shumë se katër përfaqësues të një vendi të caktuar. Për shkak të tenisteve të shumta nga SHBA, Rusia, Çekia, Kina dhe Ukraina, Viktoria Tomova, e cila do të zërë vendin e 69-të të hënën, siguron pjesëmarrjen në Olimpiadë.

Viktoria Tomova është tenistja e shtatë bullgare që kualifikohet në Lojërat Olimpike, pas motrave Maleevi (Manuela, Katerina dhe Magdalena), Elena Pampullova, Cvetana Pironkova dhe Grigor Dimitrov. Kështu Bullgaria do të ketë në Paris përfaqësues si për femra ashtu edhe për meshkuj, ku do të na përfaqësojë Grigor Dimitrov.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Plovdivi mirëpret pjesëmarrësit nga e gjithë bota në dy kampionate të kanoe-kajakut

Kanali i Kanotazhit në Plovdiv po pret dy kampionate botërore në kanoe-kajak , njoftuan organizatorët. Së pari, nga data 12 deri më 14 korrik do të garojnë mbi 300 veteranë nga 37 shtete dhe një javë më pas, nga 17 deri më 21 korrik, do të..

botuar më 24-07-12 5.15.PD

“Lludogorec” startoi në Ligën e Kampionëve me 3:1 ndaj “Dinamo Batumi”

Në qytetin Razgradtë Bullgarisë Veriore, “Ludogorec” mposhti me rezultat 3:1 “Dinamo Batumi” në ndeshjen e parë të raundit të parë të Ligës së Kampionëve. Golat për kampionin bullgar ishin shënuar nga Bernard Tekpetey, Rick Jhonathan dhe Aslak Fonn..

botuar më 24-07-11 11.46.PD

Fëmijët bullgarë i sollën fat ekipit spanjoll të futbollit në UEFA EURO 2024

11 fëmijë bullgarë ishin ndër fatlumët që morën mundësinë e jashtëzakonshme për të qenë “hajmali” e një prej yjeve më të mëdhenj të futbollit në Evropë. Më 9 korrik, 10 djem dhe një vajzë nga Bullgaria dolën në fushën e stadiumit “Allianz Arena” të..

botuar më 24-07-10 10.50.PD