Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bashkia Çepellare pret mysafirët e saj me një rrugë të re turistike

8
Foto: Bashkia Çepellare

Këtë verë, të ftuarit e bashkisë Çepelare do të mund të diversifikojnë pushimet e tyre në natyrën e bukur të Rodopeve me një tjetër rrugë malore. Bëhet fjalë për shtegun e ri turistik “Laboratori i shpellës, Stara Pllanina, shpella e Topçetos, shtylla e Rozhenit, burimet e lumit Çepellarska”, i cili u realizua me iniciativën e Muzeut të Karstit Rodope në qytetin Çepllare.

Rruga rrethore fillon nga degëzimi për rrugën e vjetër deri në fshatin Levoçevë dhe ka një gjatësi totale prej rreth 9 kilometra. Është e lehtë dhe e këndshme për ecje, çiklizëm ose safari me xhip, duke kaluar nëpër disa vende interesante dhe emblematike të maleve Rodope.

Ndalesa e parë është shpella "Sbirkovata", e përdorur në të kaluarën si laborator nëntokësor nga klubi i shpellave në qytetin e Çepellares. Shtegu kalon nga shpella "Topçeto", arrin në zonën "Rozhen" si dhe në burimet e lumit Çepellarska. Prej aty, pas rreth 20 minutash, itinerari përfundon në pikën e nisjes. Shenjta e rrugës janë me të kuq dhe objektet përgjatë rrugës shënohen me tabela informacioni.

Lexoni më tepër:
Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Kostandina BelloПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Një festë e livandës na zhyt në bukurinë qetësuese të fshatit Sredno Gradishte

Edicioni i dhjetë i Festivalit Kombëtar të Lavandës zhvillohet më 14 dhe 15 qershor në fshatin Çirpan të Sredno Gradishtes. Janë disa nga plantacionet më të vjetra të livandës në vend, të cilat kanë ekzistuar për më shumë se 80 vjet. Koncepti i festës..

botuar më 24-06-15 11.30.PD

Muzeu i Mozaikëve në Devnja me një ditë të dyerve të hapura me rastin e përvjetorit të tij

Në Ditën e Dyerve të Hapura - 15 Qershor, për herë të parë vizitorët e  Muzeut të Mozaikëve në Devnja do të prezantohen me gjetjet e restauruara të zbuluara në vitin 2023. Bëhet fjalë për enë balte dhe llamba, të bëra në stilin e mjeshtrave nga..

botuar më 24-06-15 10.00.PD

Turistët meksikanë vijnë tek ne për turne kulturore

Fluturime çarter nga Meksika deri në Sofje do të kryhen çdo dy javë deri në fund të nëntorit 2024, raporton bgtourism.bg. Pak ditë më parë në Aeroportin e Sofjes u ul një avion i një kompanie ajrore bullgare me 320 turistë meksikanë. Ky është..

botuar më 24-05-26 6.10.PD