Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Zhbllokuan ndërtimin e autostradës “Struma” përmes Grykës së Kresnës”

Foto: BGNES (arkiv)

Pas analizave dhe inspektimeve 6 mujore, Ministria e Mjedisit dhe Ujërave lejoi përfundimin e autostradës “Struma” përgjatë trasesë së “Opsionit Lindje” përmes Grykës së Kresnës. Më herët instancat gjyqësore refuzuan edhe kërkesën për një eko-vlerësim të ri të projektit. Vendimi i Ministrisë i jep fund procedurës mbi 20-vjeçare të miratimit, e cila për shkak të pretendimeve të organizatave të gjelbra vonoi përfundimin e 14 km të fundit nga “Struma”. Autostrada çon në Selanik dhe është pjesë e itinerarit të Eurokorridorit Nr. 4, që lidh Evropën Qendrore me Greqinë dhe portet e Mesdheut që çojnë në Lindjen e Mesme dhe të Largët. Mungesa e autostradës pranë Kresnës krijon bllokime trafiku prej kilometrash dhe sjell aksidente të shpeshta rrugore. Nëse ndërtimi fillon në vitin 2025, pritet të përfundojë në vitin 2028.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD