Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Takimi botëror i mediave bullgare në Ukrainë do të jetë në një format hibrid

Foto: Pixabey

Takimi i nëntëmbëdhjetë botëror i mediave bullgare, i organizuar nga Agjencia Telegrafike Bullgare (BTA), do të mbahet nga 18 deri më 21 qershor në 3 qytete të Ukrainës - Odesë, Bollgrad dhe Izmail, ku ka komunitete të mëdha bullgare. Tema e edicionit të sivjetmë të takimit është "Media dhe Komuniteti", dhe ngjarja do të mbahet në një format hibrid - në vend dhe përmes lidhjes video online. Takimi do të hapet në Klubin Kombëtar të Shtypit të BTA në Odesë nga drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Kirill Vëllçev. Nënpresidentja Ilijana Jotova do t'i mirëpresë pjesëmarrësit online.

Gazetarë nga 14 vende, përfshirë Bullgarinë, do të marrin pjesë në forum - personalisht dhe online. Në forum do të marrin pjesë gjithsej 23 gazetarë nga 18 media bullgare në mbarë botën. Në diskutim do të marrin pjesë edhe përfaqësues të 13 mediave bullgare.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 24 korrikun 2024

Gjatë natës moti do të jetë kryesisht i kthjellët dhe i qetë. Të mërkurën para mesditës do të mbajë mot kryesisht me diell në pjesën më të madhe të vendit. Pasmesditës nga veriperëndimi do të fillojnë të zhvillohen vranësira grumbulluese-shiu...

botuar më 24-07-23 7.15.MD
Baza bullgare në ishullin Livingston

Shkencëtarët bullgarë do të eksplorojnë kozmosin e afërt nga Antarktida

Për herë të parë, nga Baza Antarktike Bullgare në ishullin Livingston do të studiojnë në detaje pulsimet në jonosferën e Tokës të shkaktuara nga stuhitë diellore, aktiviteti i koronës diellore. Kjo parashikohet në projektin e parë bullgar të..

botuar më 24-07-23 5.46.MD
Dimitër Gllavçev

Kompetencat e kryeministrit në detyrë për Ukrainën sanksionohen nga parlamenti

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev deklaroi se asnjë ushtar bullgar nuk do të dërgohet në Ukrainë dhe NATO nuk ka ndërmend të dërgojë trupa atje. Gllavçev u përgjigj pyetjeve aktuale të mediave dhe qytetarëve gjatë një..

botuar më 24-07-23 3.56.MD