Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidentja maqedonase e prezantoi si një takim shtrëngimin e duarve me kryeministrin bullgar

Foto: FB/Gordana Siljanovska Davkova

Presidentja e sapozgjedhur e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska, ka njoftuar në Facebook se ka pasur një takim me kryeministrin bullgar Dimitër Gllavçev, raportoi BGNES. "Gjatë samitit ndërkombëtar për paqen në Ukrainë, u njoha dhe pata një takim me kryeministrat e Greqisë Kyriakos Mitsotakis dhe të Bullgarisë Dimitër Gllavçev. Pres me padurim të fillojmë debate produktive me ta për të mirën e vendeve tona dhe të rajonit. Ne jemi të obliguar të bashkëpunojë dhe të përmirësojë marrëdhëniet e mira fqinjësore”, ka shkruar Siljanovska dhe ka publikuar një foto nga shtrëngimi i duarve me Dimitër Gllavçev dhe kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis.

Më shumë se 2 vjet pas pushtimit rus të Ukrainës, liderë dhe zyrtarë të lartë nga më shumë se 90 vende dhe organizata ndërkombëtare u takuan në vendpushimin malor zviceran të Bürgenstock për një samit dy-ditor kushtuar zgjidhjes së konfliktit më të madh të Evropës që nga Lufta e Dytë Botërore.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD