Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Policët bullgarë do të monitorojnë sigurinë e Olimpiadës në Paris

Foto: mvr.bg

Policë bullgarë do të shkojnë në Francë për të ndihmuar kolegët e tyre francezë në punën për të garantuar sigurinë e Lojërave Olimpike Verore dhe Paraolimpike në korrik dhe gusht 2024. Në kuadër të përgatitjes së ngjarjes në shkallë të gjerë, Ministria e Punëve të Brendshme të Francës dërgoi një kërkesë në mbi 40 vende për të dërguar policët e tyre në vendngjarje.

Si përgjigje, Ministria e Brendshme bullgare do të dërgojë gjithsej 31 policë kufitarë që do të punojnë në aeroportin Orli në Paris dhe në kufirin francez-spanjoll (Perpinjan). Do të dërgojmë edhe pesë policë mbajtës të qenve, të trajnuar për zbulimin e eksplozivëve, të cilët do të punojnë në Paris, njoftoi Ministria e Brendshme.

Javën e kaluar policët që do të largohen kishin një takim me ambasadorin francez në Sofje, Joel Meyer, i cili theksoi se Bullgaria është vendi i parë që iu përgjigj kërkesës për ndihmë.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

BALKAN RUN 2024 po afron - një maratonë deri në majën më të lartë të malit Stara Pllanina

Vrapimi malor BALKAN RUN 2024 deri në majën e më të lartë të malit Stara Pllanina - Botev dhe kthimi zhvillohet këtë të diel, më 21 korrik 2024, përgjatë një traseje prej 41 kilometrash me fillim/mbarim në qytetin Karllovo. Traseja është Rruga..

botuar më 24-07-20 4.20.MD

Festivali Ndërkombëtar i Folklorit mbahet në qytetin Veliko Tërnovo

Afro 340 pjesëmarrës nga vende të kontinenteve të ndryshme do të ngjiten në skenën e Teatrit Veror në parkun "Marno Pole" në qytetin Veliko Tërnovo për të prezantuar ngjyrat e traditave të tyre. Në këtë veprimtari shumëngjyrëshe folklorike do..

botuar më 24-07-20 6.10.PD

Parashikimi i motit për fundjavën

Do të jetë me diell deri në mesditë të së shtunës . Pas mesditës do të ketë vranësira dhe deri në mesnatë në shumë vende do të ketë reshje shiu të shkurtër por intensiv me bubullima. Në veriperëndim ka rrezik për breshër. Temperaturat minimale do..

botuar më 24-07-19 7.45.MD