Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festivali i kulinarisë "Të ushqyerit e kaçakëve" në Kulla mbledh dashamirët e pjatave me barishte dhe erëza

Foto: BNR - Vidin, Nasko Canov

Ditën e Enjos, kur sipas traditës, barishtet e mbledhura në lindjen e diellit kanë fuqinë më të madhe shëruese, bashkia e qytetit Kulla dhe Vatra e Kulturës “Prosveta 1882” ftojnë në festën e kuzhinës “Të ushqyerit e kaçakëve”.

“Për herë të parë do të organizohet një konkurs kulinarie ku do të mblidhen receta për gatime me barishte dhe erëza”, thotë ekspertja në administratën lokale, Hristela Aleksandrova. Një tjetër ngjarje interesante do të jetë ekspozita e kuzhinës në Shtëpinë Etnografike në Kulla.

Për pjesëmarrësit dhe mysafirët e festivalit, janë përgatitur edhe shfaqje nga kori popullor i vatrës së kulturës, foto me Kaçakun e Kullës - një hero nga folklori vendas, thurja e kurorave të Enjos me lule dhe barishte medicinale. Njerëzit gjithashtu do të mund të provojnë pjata të ndryshme, duke përfshirë gjellën ftohëse në vapë të quajtur bullgarisht “kosaço kisello” e bërë nga kastravecët e grira, ujë, kripë, uthull, barishte.
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 23 korrikun 2023

Gjatë natës , kryesisht në Bullgarinë Verilindore do të ketë rritje të përkohshme të vranësisë dhe në disa rajone reshje të shkurtra shiu me bubullima. Në pjesën tjetër të vendit do të jetë kryesisht i kthjellët. Do të fryjë erë e lehtë nga..

botuar më 24-07-22 7.25.MD
Atanas Zaprjanov

Bullgaria është gati me një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën

Formimi i paketës së radhës të ndihmës për Ukrainën është në fazën përfundimtare dhe ajo mund t'i paraqitet Këshillit të Ministrave sot. Këtë e bëri të ditur ministri në detyrë i mbrojtjes Atanas Zaprjanov, i cili mori pjesë në konferencën me rastin e..

botuar më 24-07-22 5.33.MD
Kristian Vigenin

Nëse BSP merr mandatin e tretë, do të përpiqet të formojë një kabinet ekspertësh

Rikthimi i mandatit të dytë nuk ishte i papritur, komentoi nënkryetari i BSP-së Kristian Vigenin. Sipas tij, formimi i një qeverie në kuadër të Legjislaturës së 50-të të Kuvendit Popullor është gjithnjë e më i vështirë për t'u arritur. Gjithsesi,..

rinovuar më 24-07-22 5.23.MD