Димитър Наумов е роден на 12 януари 1851г. в Стара Загора. Образованието му преминава през педагогиката на даскал Атанас Иванов в родния град и по-късно в цариградския Робърт колеж. След това учи в земеделско училище в Чехия и в университетите в Хайделберг и Лайпциг. Участва в Освободителната война като преводач на руската армия. След освобождението Димитър Наумов е един от инициаторите за възстановяването на града и с негово съдействие в Стара Загора пристига чехът Любор Байер, който изготвя градоустройствения план. През 1878г. той участва в Областното събрание на Източна Румелия, където представлява Стара Загора. Прочува се като оратор, когото Богориди характеризира като "Катон на Източна Румелия".Той е и главният инициатор за създаването на девическото и мъжкото училище в Стара Загора.Благодарение на образованието и интересите си в земеделието Димитър Наумов е сред основоположниците на аграрната наука в България и създател на първото специализирано училище в Садово, което разполага с опитно поле и ферми.През 1893/94 г. издава първото стойностно стопановедческо издание след Освобождението "ЗЕМЛЕДЕЛЕЦ – вестник за земеделието въобще,народната економия и самоуправа".
Умира през 1884г., когато е само на 33 години. Първият паметник на Димитър Наумов е открит през 1934г. по случай 50-тата годишнина от неговата смърт. За съжаление през 2007г. е откраднат и е възстановен едва в началото на 2013 година. Новият паметник на Димитър Наумов е направен от Стефан Владов и Красимир Зарков. Чуйте повече в интервюто на Красимира Лекова с Ваня Ценкова от РИМ- Стара Загора.
Бялата върба е един от най-известните растителни видове с широка употреба в медицината. Всички части от бялата върба съдържат салицил, но концентрацията на това вещество е най-висока в кората. Кората на бялата върба се събира през месеците април,..
Конският кестен е едно от най-старите лечебни растения , които са познати на хората. Много е характерен за страните от Балканския полуостров, особено България. В останалите части на света е популярен като декоративно растение , а на места дори..
Едва ли има човек, който през живота си да не е употребявал лайка . Дали като чай, съставка в лекарствени или козметични продукти, това лечебно растение е много ценно и разпространено. Билката е търсена продукция както на нашия, така..
Копривата отдавна е известна на хората като лечебно растение и най-популярният вид е обикновената коприва, която отдавна се отглежда като култивирано растение. Култивирането на ценни видове е начин за опазване на находищата в природата и в същото..
Като лечебно растение шипката е известна още от древността. През 16 век шипката започва да се използава срещу скорбут, лечение на коремни болести, чернодробни и сърдечни проблеми. Шипката е включена в официалните списъци за лечебни растения в повечето..
Белият трън или магарешкият трън, както още е известен, се отглежда главно заради семената. Лечебните им свойства са познати отдавна с високото съдържание на силимарин и силибин, вещества, които се използват за възстановяване и лечение на чернодробни..
Едно от най-отглежданите растения в света на площ от 2,8 млн. декара е ментата. Повишаването на изкупната цена през последните години прави отглеждането на културата рентабилно и дава основание да се прогнозира чувствително увеличение на..
В Странджа виреят над 540 лечебни растения, но само едно е заслужило названието Чудото на Странджа- кримският чай. Красиво тревисто растение, чийто естествени находища са запазени около Малко Търново и което е включено в Червената книга на..
Билките не натрупват еднакво количество полезни вещества през цялата година, важно е да знаем кога и как се събират, за да бъдат най-полезни. Различните части на радтението могат да съдържат различни вещества или имат различно действие и затова трябва..
България за трета поредна година е най-големият производител в света на лавандула и лавандулово масло, изпреварвайки Франция. Качествата на нашия продукт са известни и за това е търсен на международните пазари. Благодарение и на уникалните..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net